«

»

Ořešínský uragán!

Začlenění Ořešínského vánku do seriálu MTB Poháru Drahanské vrchoviny se ukázalo – snad mi dáte za pravdu – jako dobrý počin. O poslední květnové sobotě zažilo údolí na konci Drozdí ulice v Ořešíně nebývalou invazi závodění chtivých bikerů (214 startujících), kteří svedli na tradičních tratích v mnoha případech skutečně parádní souboje! Závodům nechybělo prakticky nic: propocená trička „na doraz“ bojujících závodníků, ale i krev a slzičky, bez kterých se žádná opravdová biková race neobejde – to vše bylo v Ořešíně letos k vidění! Můžeme tedy s trochou nadsázky glosovat, že Ořešínský vánek a vichr zesílil v rámci MTB „Vrchoviny“ na skutečný „uragán“!

Už početné startovní listiny obou závodů odrážedel (startovalo 12 chlapců a 8 dívek) daly tušit, že se v Ořešíne budou dít věci! Agilní pořadatelé po dojezdu nejmladších závodníků (nejrychlejšími na odrážedlech byli Štěpánek Pospíšil z Radiměře a Valérka Venclovská z Brna) vložili do programu navíc společný závod děvčat a chlapců  do 4 let, kteří startovali už na opravdových kolech, a jejichž napínavý souboj byl nejlepší pozvánkou na další následné bikové bitvy.

Na atypické, endurové trati o distanci 600m, bojovaly kategorie do 6-ti let. Dramatický souboj o vítězství předvedli především kluci: Martin Pozorský (Drahanský Sport team) dokázal porazit v dramatickém dojezdu o vteřinu vítěze předchozích dvou závodů, Matěje Hrazdíru (MTB Team Bosonohy) a naznačil tak, že tato kategorie bude mít ještě v dalším průběhu seriálu  zápletku! Mezi děvčaty pak byla nejrychlejší při své letošní premiéře na „Vrchovině“ Sandra Kučerová z Jiříkovic. Chlapci a dívky mládí 7-8 let už zdolávaly na závěr prvního bloku startů skutečný bikový okruh 1200m dlouhý a v obou těchto kategoriích se tentokrát prosadili největší favorité: jak Martin Hruda (Drahanský Sport team), tak i Tea Žáčková (Open Cycling Academy), pokračovali ve svém vítězném tažení letošní „Vrchovinou“ i v Ořešíně! Divácky atraktivní a napínavý byl hlavně závod dívek. První čtyři finišovaly do cíle v rozmezí pouhopouhých tří vteřinek a hodně zvedly početné divácké komunitě tepové frekvence!

Skutečným uklidněním pro všechny přítomné byl následný akt prvního slavnostního ceremoniálu. Tento a i zbylé dva později následující byly zcela v režii obou svědomitých lídrů bezchybného organizačního týmu: ředitele závodu Františka Pokorného a jeho „pravé ruky“ Martina Brazceka.

Ve druhém bloku startů setrvaly na okruhu 1200m i kategorie 9-10 a 11-12 let, rozdílné byl akorát počty kol, které rozhodčí závodníkům vyměřili. O další vzrušení se divákům postarali dva nejrychlejší kluci kategorie 9-10 let. Martin Pozorský (Drahanský Sport Team) a Šimon Grošek (Open Cycling Academy), kteří při neúčasti vítěze z Valchova a Okrouhlé, Samuela Zítky (Bike Team Nové Město na Moravě) spolu svedli o vítězství tvrdý souboj do poledního metru tratě! O vteřinku byl v cíli dříve Martin Pozorský, který se po dvou stříbrech z úvodních dvou závodů dočkal v Ořešíně vytouženého zlata a ujal se i celkového vedení v kategorii. Přece jen o něco poklidnější podívanou  předvedly divákům ve stejné věkové kategorii děvčata. Tento start i po třetí v letošním roce ovládla výborná Elen Mazalová (Drahanský Sport Team).

Trošku „oříškem“ v Ořešíně byl pro rozhodčí dojezd start mladších žáků. Po většinu závodu si to o vítězství rozdávali dva borci SPORTREGU: největšího favorita a obhájce vítězství z Okrouhlé a Valchova – Adama Březinu dokázal tentokrát „uviset“  Tomáš Nykl. Kromě Nykla byl ale neustále Březinovi „na dostřel“  také nenápadně, ale takticky výborně  jedoucí Adam Vencbauer (Open Cycling Academy), který díky parádnímu zrychlení v závěru  finišoval – k překvapení, všech (rozhodčí včetně) –  jako zcela nečekaný, ale zasloužený a následně též rozhodčími oficiálně potvrzený – vítěz!

Poprvé se letos na „vrchovině“ objevila výjimečně talentovaná mladší žákyně Sára Škubalová  ze stáje Petra Formánka TUFO CZ Otrokovice. Sára, průběžně celkově na druhém místě v ČP (3. místo v Touškově, 2. místo na Zadově),  nemajíce doposud žádných „Vrchovinových“ bodů, musela logicky startovat ze zadních pozic. Záhy se ale dokázala devítihlavým dívčím startovním polem „prostřílet“  do čela závodu a byť druhou dívenku v cíli, Adélu Kopřivovou (Bike Team Nové Město na Moravě) za sebou po celý závod tušila (ztráta Adély v cíli byla pouhých 7 vteřin), oslavila Škubalová svůj návrat na Pohár Drahanské vrchoviny jistým vítězstvím. Ani polední starty starších žáků a žákyň na okruhu 2300m  nepostrádaly náboj. Matěj Grošek (Open Cycling Academy) a Justýna Novotná (MORAVEC Team) v nich byli nejrychlejšími a předložili divákům nejlepší pozvánku na finále druhého bloku startů. Tím byl bezesporu závod tříčlenných štafet, kterých se v Ořešíně „popasovalo“ celkem 14! Tentokrát všem „vypálila rybník“ první sestava MORAVEC Teamu ve složení: Matěj Štindl, Justýna Novotná a Matyáš Maivald.

Úderem půldruhé vyvrcholila Velká cena Ořešína společným startem zbylých šesti kategorií včetně elitních žen a mužů na hlavním okruhu 8000m. Dvacet borců na startu kategorie Masters II, takový počet jsme snad za dvacet ročníků „Vrchoviny“ ještě nezaznamenali… Po třetím místě ve Valchově se z vítězství v Ořešíně radoval v této kategorii František Groulík (SPORTREG). I rekordních 7 žen na startu nás moc potěšilo! Ve Valchově druhá Natálie Musilová (Open Cycling Academy) se objevila na startu opět a třetí místo v cíli ji „katapultovalo“ do čela v celkovém průběžném pořadí. Závod juniorů/kadetů byl zcela v režii dua borců Aspire Opportunity Brno – Nikoly Svobodníka a Jakuba Žáka a Barbora Tlamková (MORAVEC Team) byla nejrychlejší ve stejné kategorii dívek. Úlohu největšího favorita kategorie Masters III zvládl bez problémů vítěz z Valchova –  Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team). Nejsledovanější start mužů ELITE, kterých vyrazilo na trať 15, ovládl zkušený Roman Kubica (MS Bike Academy Racing – průběžné 57. místo v MTB ČP, nejlépe 42. v Touškově). I on se na „Vrchovině“ objevil sice po kratší pauze, ale v tradičně výborné formě! V cíli druhého mladíka Matěje Štindla (MORAVEC Team) porazil o půl minuty. Po třech závodech je v této kategorii ale průběžně ve vedení David Hrubeš (Pro-T Racing Team), který v Ořešíně dojel na 5. místě. A nesmíme zapomenout ještě na start týmu SK Skivelo Neslyšících Olomouc, jehož borci se blýskli především druhým (Pavel Čapek) a čtvrtým místem (Pavel Pastrnek)  v „nařízlé“ kategorii Master II. Klobouk dolů! Zde studujte kompletní výsledkový servis a mrkněte i na čtyři supr fotogalerie (díky moc Karle Všetulo) z napínavé MTB „Vrchoviny“ v Ořešíně:

Vydařený Ořešín byl nejlepší pozvánkou na čtvrtou MTB „Vrchovinu“, kterou pohostí 11. června 2022 Městys Protivanov v Olomouckém kraji. A podobně jako na Okrouhlé, i zde se dva roky kvůli COVIDu19 nezávodilo. A to je o důvod víc, proč si přijet i sem zazávodit v hojných „ořešínských“ počtech! Těšíme se opět na Vás!