«

»

I Okrouhlá trochu jinak…-2

Po Benešově se musí připravit závodníci na dílčí změny tratí i při třetím závodu letošního MTB Superior – Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny, který pohostí již tuto sobotu další z obcí závodům horských kol zaslíbená – Okrouhlá. Jak jste byli zvyklí,  se určitě nepojede oblíbená traťová pasáž „Skřipec“, která byla kdysi součástí zdejší motokrosové tratě, a která – i když se zde odehrál v minulosti nejeden nepříjemný pád  – byla mezi rjadry, myslím, docela v oblibě… Pozemek je v současnosti osázen stromky a trať povede jinudy.

Čtvrtek 6.6. 2019

Přípravy na třetí závod MTB Superior Colorprofi Poháru Drahanské vrchoviny 2019, který v sobotu pohostí nejstarší regionální tratě na Okrouhlé, vrcholí. Zde je definitivní, ostrá verze propozic PDV-2019-Okrouhlá_propozice_T, „noty“ podle kterých se pojede jsou tedy jasné. I počasí by mělo být bez problémů: meteorologové avizují jasný či polojasný den s teplotami do 25°C s pouze ojedinělými srážkami. Otázkou zústává, jak poznamená tratě déšť, který je předpovídán v noci ze čtvrtka na pátek. Vzhledem ke skutečnosti, že většina 3.000 metrů dlouhého hlavního okruhu je situována v lesním terénu, který je po suchém jaru stále po vodě lačný, nebudou mít avizované srážky na kvalitu tratí ravděpodobně podstatný vliv…

I když „Skřipec“ musel být z tratě vyjmut, všechna ostatní atraktivní místa „Monzy“ na závodníky čekají v jejich „full version“. Ať už je to výjezd na nejvyšší bod tratě – „Klenčí“  (640 m.n.m.), technický průjezd „Leséčkem“, který je zakončen sjezdem přes  „Vyroubalovy terasy“, či finální parádní náročná lesní pasáž před cílem – „Skalka“.

Na dvojnásobného vítěze hlavních závodu mužů  ELITE v rámci PDV, Ondru „Cimbála“ Cinka jsme už zavzpomínali, možná stojí za to ještě připomenout nejlepší eliťáky a eliťačky dvou závodů Českého poháru, které Okrouhlá pořádala v letech 2009 a 2011:

  • r. 2009 (6. června) – muži: 1. Friedl, 2. Štybar, 3. Boudný. Ženy: 1. Huříková, 2. Havlíková, 3. Němcová. 
  • r. 2011 (15. dubna) – muži: 1. Škarnitzl, 2. Friedl, 3. Boudný, 4. Cink.  Ženy: 1. Števková, 2. Šulcová, 3. Havlíková. 

Okrouhlá – neboli „Monza“ je pro bikery zkrátka magnetem. Ryze přírodní, jezdivá, vyvážená trať, na které nic nechybí, a která prověří bikera jak po fyzické stránce, tak i z hlediska jeho technické zdatnosti, je ve velké oblibě! A je předpoklad, že sobotní účast rajdrů tuto letitou skutečnost opět potvrdí! Už nyní víme, že se na startu objeví například vítězky závodu kategorie mladších a starších žákyň z posledního pohárového klání na Zadově – Amálie Gottwaldová resp. Eliška Hanáková (obě MORAVEC Team). Chybět nebude ani rodák z Okrouhlé, junior Tomáš Tlamka „Contador“ (6. místo na Zadově), kterého pravděpodobně opět vyzve na souboj  jeho přemožitel z první „Vrchoviny“ ve Valchově, talentovaný – Filip Konečný (Bike Team Nové Město na Moravě). Očekáváme opět účast kvalitních moravských týmů jako jsou např. Short Bike Academy Opletal, Cykloteam Koárna, TUFO cyklozákladna Otrokovice, ACT Lerak, Drahanský Sporttým, Favorit Brno, které jsou spolu s dalšími, zde nevyjmenovanými, určitě zárukou  bikingu špičkové úrovně… Zkrátka: sobotní „Monzu“ na Okrouhlé si určitě ujít nenechte!

Středa 5.6.2019

Právě Okrouhlá je průkopnickou obcí regionálního bikingu ještě z dob minulého století. A jestliže se na Benešově jela horská kola letos po devatenácté (i když MTB „Vrchovina“ píše „teprve“ svoji 18. kapitolu), na Okrouhlé se už závodí, odhaduji, minimálně po jedenadvacáté, když závody předcházející  MTB „Vrchovině“ (tj. před rokem 2002) byli součástí tehdejší jiné prestižní cross country série – MTB Pell´s Cupu. Že od samého počátku je za touto zdejší  bezva cyklistickou aktivitou třeba vidět především tři jména – Alois Hložek, Pavel Tlamka a Milan Šafář – nemusím cyklistické veřejnosti nijak zvlášť připomínat.

Pořadatelé hlásí v těchto dnech práce na čištění tratí, jejich vyznačování „mlíkováním“ by mělo započítve středu, přičemž převážná část těchto prací bude realizována ve čtvrtek. Plánky tratí s avizovanými dílčími změnami hledejte níže v této aktualitě.   Oficiální, rozhodcovským sborem schválené propozice, s aktualizovanými délkami tratí, studujte výše v textu.  Je otázkou, zda se pojede závod štafet. Nepočítalo se zde s ním, ale jeho zařazení není vyloučeno.

V loňském roce zde v závod mužů ELITE „udělal“ nestárnoucí  Milan Fajt (Eurofoam Team), byť ve finiši na něho medaile nezbyla a podlehl tlaku svých maldších soupeřů: vítězi Michalu Kozlovi (MTB Superior Team), kterého na „bednu“ doprovodili stříbrný talentovaný Zdeněk Skyba (TUFO Cyklozákladna Otrokovice) a zkušený Jirka Ošťádal (Enjoy Riding Team – pozdější celkový vítěz). Mezi ženami byla v r.2018 nejrychlejší Kristýna Koscová (TS Bohemia Kross Racing).

Když už jsme u těch vzpomínek: není to tak dávno, kdy na Okrouhlé slavil hned dvakrát vítězství v současnosti nejlepší český biker, Ondřej Cink. Podruhé před Olympijskýi hrami v Londýně v r. 2012 (ze současných rajdrů mu tehdy byli soupeři například již jmenovaní Michal Kozel a Jiří Ošťádal), a poprvé o dva roky dříve, v r. 2010 (i tehdy mu byl důstojným soupeřem Michal Kozel, když dojel za Ondrou druhý, se ztrátou pouhých 17 vteřin). Ozdobí někdo Cinkova kalibru i letošní Velkou cenu Okrouhlé na trati, které se přezdívá „Monza“? Uvidíme..! Každopádně předpověď počasí je docela příznivá, takže si ani třetí MTB „Vrchovinu“ nenechte ujít! Těšíme se na Vás!

  • Trať 1500 m

  • Trať 3000 m