«

»

Okrouhlá: návrat Krále!

Po razantním ataku mládí v elitních kategoriích v premiérovém závodě letošní MTB „Vrchoviny“ na Valchově, se ve druhém pokračování na pohárových tratích v Okrouhlé prosadila na nejvyšší stupínky zkušenost. Celkoví vítězové z loňska – Petr Šich (MORAVEC Team) a Pavlína Maráčková (SK Jiří Team) nedali konkurenci šanci a suverénně závody elitních kategorií na „Monze“ ovládli! Přes souběh sobotního závodu se „svěťákem“ v Novém Městě na Moravě, se na startovních listinách objevily velmi sympatické počty startujících a když k tomu přičteme teplé, slunečné počasí a tradiční pohodovou atmosféru, tak si troufám napsat, že na letošní Okrouhlou budeme dlouho a rádi vzpomínat!

Obhájce loňského prvenství Petr Šich zažil v Okrouhlé vítězný návrat hodný „úřadujícího“ Krále! „Jsem letos dost limitován zdravotními potížemi, takže jsem jel  skutečně na plno jen první kolo“, svěřil se v cíli vítěz sledovaného závodu mužů ELITE, který byl vypsán na 7 kol. „Když to zdraví dovolí, rád bych vítězství ve „Vrchovině“ vybojoval i letos, navíc jezdím na umístění i Pražský MTB pohár… Uvidíme.“ Doplnil rodák z Velkých Opatovic , kterému  i po „ubrání plynu“   stačilo  volnější tempo v závodě  k jistému vítězství s náskokem téměř čtyř minut před Jirkou Ošťádalem (ENJOY Riding Team). Ten, jak určitě víte, Petra Šicha trénuje  a  v celkovém pořadí se posunul po dvou závodech do čela nejprestižnější kategorie. Zatím co Petr Šich se propracoval do čela závodu  hned v průběhu prvního kola, Jirka Ošťádal útočil na čelo závodu tradičně ze zadních pozic. A především jeho souboj s Adamem Sekaninou (Pells Factory Team) o stříbrnou medaili byl  ozdobou závodu. Tempu  Petra Šicha jakž-takž stačil jen Libor Vencl (Eleven Bike Team), suverénní vítěz startu Juniorů/kadetů. „Bohužel mi těsně unikl start v Novém Městě, tak jsem přijel závodit sem. Tratě super, závod se mi moc líbil, s výsledkem jsem samozřejmě spokojený“, pochvaloval si těsně po dojezdu do cíle sympatický nováček na „Vrchovině“, osmnáctiletý Libor Vencl, který dále také naznačil, že by se na „Vrchovinu“ letos ještě rád vrátil.

Nová jména vítězů zaznamenaly starty kategorií Masters: ve „dvojkařích“ to je Vlastimil Frölich (Open Cycling Academy) a v „trojkařích“ David Hrubeš (Pro-T Racing Team). I tito dva borci zvítězili s přehledem a s dostatečným náskokem. Stejně jako suverénka závodu juniorek/kadetek – Amálka Gottwaldová (CP Team), výrazná hvězdička letošního Českého poháru a vedoucí závodnice po Brně a Touškově v kategorii kadetek.

Druhou „Vrchovinu“ si opět nenechala ujít senátorka a patronka seriálu Mirka Vítková, která spolu s ředitelem závodu a starostou obce Okrouhlá Gustavem Grünem krátce před půl desátou slavnostně akci zahájila a pak s napětím sledovala atraktivní souboje nejmladších dětských kategorií. Podobně, jako ve Valchově ani na Okrouhlé sice nebyly starty odrážedel dívek a chlapců  nikterak závodnicky početné, o to však byly zajímavější a napínavější! Oba vítězové – jak Daneček Svěrák z Kuniček tak i  Nikolka Fialová z Boskovic porazili svoje konkurenty o pouhou vteřinku! Starty chlapců a dívek do 6- ti let proběhly na už náročném, půlkilometrovém okruhu a v obou kategoriích obhájili pozice vítězové z Valchova: Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) a Barbora Vašíčková (CP Team). Oba tím naznačili nejvyšší  ambice na umístění  i v celkovém hodnocení. Po dalším „přemlíkování“ na technicky a profilově  náročný okruh 700m odstartovali rozhodčí kategorii chlapců 7-8 let. Startovka čítala  rekordních dvacet jmen a závod, vypsaný na dvě kola nejrychleji a s přehledem zvládnul Martin Hruda (Drahanský Sporttým). I on obhájil vítěznou pozici z Valchova, obdobně jako v závodě stejně mladých děvčat Tea Žáčková (OPEN Cycling Academy).

Po prvním slavnostním vyhlášení vítězů, kdy dopolední nejmladší dětské vítěze dekorovala osobně patronka seriálu,  Mirka Vítková, pokračovala okrouhlecká „race“ dalšími závody starších dětí. Starty devítiletých a desetiletých skončili bez překvapení a odehráli se zcela v režii největších favoritů: Elen Mazalové (Drahanský Sporttým) a Samuela Zitky (Bike Team Nové Město na Moravě). I Elen a Sam obhájili na Okrouhlé svá vítězství z úvodní „Vrchoviny“ ve Valchově a i oni tak dávají jasně najevo, že letos jedou „Vrchovinu“ jednoznačně „na poháry“. A také v ostře sledovaných kategoriích mladších žáků a žákyň , už na okruhu 900m, splnili svoji úlohu  favorité: Lucie Gottwaldová (CP Team) si v závodě, vypsaném na tři kola, udržovala soustavný  odstup od Adély Kopřivové (Bike Team Nové Město na Moravě) a do cíle přijela  s náskokem téměř půl minuty. To mladší žák, Adam Březina (SPORTREG) se na vítězství nadřel víc: výborně jedoucí Petr Hruda (Drahanský Sporttým) ho nenechával vydechnout a v cíli ztratil na vítěze necelou čtvrtminutku.

Předčasně „přemlíkovaná“ trať z okruhu 900m na okruh 700m (jel se na něm na závěr druhého startovního bloku závod štafet) poznamenala starty starších žáků a žákyň. Pořadatelé však problém rychle a operativně vyřešili a drtivá většina závodu se odjela  na okruhu o správné distanci  a nikterak významně tím tedy nebyl výsledek obou startů ovlivněn. Mezi chlapci byl nejrychlejší Patrik Pokorný (BIKE 8144), který se po čase na „Vrchovině“ objevil a nejrychlejší starší žákyní se stala na Okrouhlé podle předpokladů Justýna Novotná (MORAVEC Team), které se letos daří nejen na „Vrchovině“, ale i v závodech Českého poháru. Tradičně zajímavou bitvu tříčlenných štafet pro sebe rozhodla na závěr druhého startovního bloku první sestava Open Cycling Academy Brno.

Nejen sluníčko, ale i spokojené úsměvy účastníků (ať už aktivních či pasivních) provázeli sobotní kvalitní MTB sport, který se na Okrouhlou po dvou letech opět vrátil. A protože s námi zde byla opět i Maruška Zouharová, která  pro účastníky vyhotovila další krásné náramky z korálků, byl závod skutečně se vším všudy. Zde mrkněte na kompletní výsledkový servis. A máme už i díky Lidušce Adámkové, Lence Tlamkové a Františkovi Čefelínovi tři fotogalerie:

Pohár Drahanské vrchoviny „popojede“  do třetice 28. května v Ořešíně, kde se MTB závody, pod názvem „Ořešínský vánek“ a „Ořešínský vichr“, jezdí už po několik let. A letos premiérově je místní akce vřazena do programu MTB Poháru Drahanské vrchoviny. Takže nevynechejte ani Ořešín! A na úplný závěr ještě jedna pozvánka na další kvalitní biking:  Brněnský pohár MTB 2022 – rozpis