«

»

Pozor! Nová jména!

Čtvrtá MTB „Vrchovina“ byla ve znamení  hojné účasti týmů a závodníků, které zas až tak často v našem seriálu nevidíme.  Silnou sestavou se předvedl například  HEAD PRO Team OPAVA i  účast závodníků TJ TŽ Třinec byla novinkou, stejně jako v dětských kategoriích start šikovných sester Sofie a Elišky Drongových ze Zlína. Že nová jména  ve startovních listinách čtvrté MTB „Vrchoviny“ závod obohatila a dodala mu napínavosti, nemusím nijak zvlášť zdůrazňovat! Nejsledovanější závod kategorie mužů ELITE ovládl Tomáš Fláma (TS Bohemia), kterému patří aktuálně 15. místo v celkovém pořadí Českého poháru. V kategorii žen se na „Vrchovinu“ vítězně vrátila Tereza Nesetová  (In-life Cycling Team). Žďárná nalákala opět nadprůměrný počet účastníků (223) a hutná divácká kulisa si i při čtvrtém pokračování seriálu  přišla na své!

V elitní kategorii mužů avizoval start vítěz z Okrouhlé, Martin Tvaróg, kterého měl na závodiště doprovodit jeho táta, Martin Tvaróg st., výtečný sportovní fotograf a skutečná osobnost v této novinářské disciplině. Otec a syn Tvarogové se ale nakonec ve Žďárné neobjevili… Možná tímto  trochu tratil na dramatičnosti závod mužů elite, ve kterém se za dané situace bez problémů suverénně prosadil na  nejvyšší stupínek Tomáš Fláma (TS Bohemia), který svým soupeřům „odskočil“ v závodě o víc, jak dvě minuty! Boj o další pozice za ním byl už ale zajímavější. Další čtyři jeho pronásledovatelé dojeli v rozmezí dvaceti vteřin, když nejvíce „medailových“ sil měli Jakub Hladiš (Cykloteam Kolárna) a Filip Pěgřím (TJ TŽ Třinec). Motorem kvarteta stíhačů byl ale určitě Jirka Ošťádal (ENJOY Riding Team), na kterého ale nakonec, stejně jako na Honzu Neseta (In-Life Cycling Team), medaile nezbyla. Ale i oni se o zajímavost závodu bezesporu velkou měrou zasloužili!

Než si ale diváci užili zajimavého závodu „eliťáků“, byli svědky neméně zajímavých soubojů v dětských a mládežnických kategoriích. Ve startu dívek do 6-ti let překvapila svým vítězstvím letos na „Vrchovině“ doposud neznámá Sofie Drongová ze Zlína, která narušila dosavadní hegemonii regionálních závodnic Leony Eclerové (MORAVEC Team) a Pavlíny Poláčkové (ACT Lerak Blansko).  Dále přítomné hodně pobavil závod kluků 9-10 let. Souboj dvou borců Cykloteamu MXM Hulín – Jakub Šimík (vyhrál) – Lukáš Mikulík (2. místo)  s doposud – co se vítězství na letošní „Vrchovině“ týče – stoprocentním Tomášem Raškou (Short Bike Academy Opletal) opravdu bral dech a znovu se na tomto příkladu ukázalo, že v podobných soubojích může být týmová přesila výhodou.

Šestice neporažených na letošní MTB „Vrchovině“ se po Žďárné zúžila na čtveřici. Stoprocentní se čtyřmi vítězstvími jsou ž jen Martin Hruda (Drahanský Sport tým – odrážedla), Šimon Grošek (Brno – do 6-ti let), Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal – mladší žáci) a Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team). O neporazitelnost přišel, jak jsem se výše zmínil, mladší z bratrů Raškových Tomáš a Žďárnou nejela Eliška Hanáková, která tak pošetřila síly na Olympiádu dětí a mládeže do Liberce, kde ji ve třech dnech čekal start ve třech náročných cyklistických disciplinách.

Pravou bikovou „šťávu“ a jedním z vrcholů MTB dne ve Žďárné byl bezesporu závod deseti štafet, kde tentokrát oslavily dvojité vítězství dvě sestavy výborných bikerů z TUFO Cyklozákladna Otrokovice. Letošní prim této discipliny, MORAVEC Team se musel spokojit s bronzem… A nejen členové tří nejlepších štafet obdrželi od vzorných pořadatelů pod taktovkou ředitele závodu Mirka Mazánka, účastnickou medaili! Ale také všechny děti, které skončili v dopoledních startech „pod bednou“… A když připomenu, že kromě medailí a bohatého „nášupu“ v taškách byli nejlepší jezdci letos poprvé na MTB „Vrchovině“ dekorováni i diplomy, patří za toto pořadatelům, v čele s Mirkem Mazánkem  jednoznačně – palec na horu!

A ještě jeden silný příběh zaznamenala letošní Velká cena Žďárné… Závod juniorek / kadetek vedla po prním kole asi největší favoritka Julie Malošíková (Cyklo Team MXM Hulín), kterou z MTB „Vrchoviny“ už dobře známe z minulých let. Daří se jí letos i v Českém poháru (nejlépe dojela v Bedřichově – na 16. místě, celkově jí v této soutěži patří stejná příčka) a když vyhrála prestižní závod „Drahanky“ na Okrouhlé, zdálo se, že jí neunikne vítězství ani ve Žďárné. Ve druhém kole jí však postihl nepříjemný pád, když šla klasicky „přes řídítka“… Většina holek by to asi „zabalila“… Ne tak sympatická Julie. Byť otřesená, dotlučená a ani její bik nebyl po karambolu po technické stránce zcela v kondici, závod se sebezapřením dokončila a to dokonce na 2. místě..! I v tomto případě dáváme jednoznačně – za statečnost a bojovnost – Julii palec nahoru!

Dovětkem této story je konstatování, že za indisponovanou Julii Malošíkovou „zaskočila“ v závodě  její týmová kolegyně, Natálie Šimoňuková,která závod juniorek / kadtek vyhrála  a vzuhledem ke skutečnosti, že už před tím byla členkou vítězné štafety TUFO Cyklozákladna Otrokovice, stala se právě Natálka, co by držitelka dvou zlatých „placek“,  nevyhlášenou královnou Velké ceny Žďárné!

„Drahanka“ popojede  pátým závodem 13. července v Protivanově, který ale bude bohužel termínově v kolizi s národním šampionátem ve sprintech XCE, který pořádají Boskovice. Na protivanovském pokračování  přislíbila účast další z cyklistických osobností, i zde se pojedou štafety, takže si ani tento závod si určitě nenechte ujít! Zde je komplet výsledkový servis ze Žďárné a opět mrkněte na  kvalitní fotogalerie Karla Všetuly a Lídy Adámkové.

  1. Fotogalerie (díky Liduško!)
  2. Fotogalerie (díky Karle!)
  3. Fotogalerie (díky Karle!)
  4. Fotogalerie (díky Karle!)

A úplně na závěr ještě pořadí prvních tří štafet žďářenské „race“:

  1. TUFO – startovní č. 13 – Jan Hyneček, Natálie Šimoňuková a Jakub Letev
  2. TUFO – startovní č. 7 – Anna Hudečková Jan Hudček a Marek Letev
  3. MORAVEC Team – startovní č. 6 – Justýna Novotná, Anna Hanáková, Jiří Vašíček