«

»

„Na každém konci…

…je začátek něčeho nového!“, jak praví klasik… Definitivní a konečnou tečku za 21. ročníkem MTB Poháru Drahanské vrchoviny 2022 udělal opět slavnostní Večer vítězů, který se konal už po třetí, a který i tentokrát vzorně pohostil kulturní dům obce Suchý u Boskovic. Termíny nového ročníku jsme v rámci slavnostního večera sice ještě netušili, ale že se „Vrchovina“ pojede i v r. 2023, byla jistá věc! Pojďme si ale nejdříve připomenout události z podvečera-večera, soboty 5. listopadu 2022.

Sál byl tradičně hojně zaplněný nejlepšími cyklisty letošní „Vrchoviny“ , kterým prestižní poháry předávala početná skupina vzácných VIP hostů. Jejich výčet začnu – jak velí etiketa – ženou. Patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková nemohla chybět a její osobní účast nás moc potěšila! Stejně, jako přítomnost dvou vrcholových mužů Českého svazu cyklistiky: svazového prezidenta, pana Petra Marka a  trenéra České MTB reprezentace – pana Viktora Zapletala!

V silné sestavě dorazili „Kohóti“ z Brna – Kohoutovic pod vedením bývalého skvělého cyklisty dráhaře, Jaroslava Blahy, kterého doprovázeli Václav Kurdík a Mirek „Mirin“ Baksa. Tito tři byli kamarády a osobně se znali s Vlastimilem MORAVCEM (bývalý špičkový Československý silničář – v r. 1972 vítěz prestižního etapového Závodu Míru) , který je bezesporu „Dobrým Duchem“ Poháru Drahanské vrchoviny, a který nad naším „Vrchovinovým“ snažením  bdí a z cyklistického Nebe je určitě pozorně sleduje..! Nemůžu zapomenout ani na osobní účast zakladatele soutěže – Ing. Aloise Hložka z Okrouhlé. Ten i letos věnoval prestižní poháry nejlepší družstva  týmové soutěže. Díky moc, Lojzo!

Ze zástupců pořádajících měst a obcí se omluvily pouze starostové Jinačovic a Protivanova. A protože Večer vítězů proběhl krátce po komunálních volbách, měli všichni přítomní tu čest se osobně seznámit s novými lídry v obcích Kořenec, Okrouhlá, Benešov, Boskovice, Protivanov… Už nejbližší budoucnost ukáže, jak se tyto změny projeví v programovém kalendáři MTB „Vrchoviny“ 2023… Kdo jste na letošní slavnostní večer zažili, tak říkajíc „na vlastní kůži“, jistě se se mnou shodnete, že  největší potlesk při představování VIP hostů zažila zcela zaslouženě – Maruška Zouharová, spolehlivá, klidná síla  našeho pořadatelského týmu, která po loňské pauze tentokrát nechyběla a  Váš aplaus pro ni vyjadřoval Váš krásný vztah k naší hodné, pracovité, svědomité, pohodové Marušce… Byla to krásná, silná chvíle toho večera…

Ve třech blocích proběhlo předávání pohárů, a na jevišti u „bedny“ se při této příležitosti vystřídali postupně všichni VIP hosté. Přestávky dětem zpestřily aktivity pro jejich pobavení, kterých se tentokrát ujal tým rozhodčích ze závodů MTB „Vrchoviny“ pod taktovkou novomanželů Pospíšilových.  A nutno dodat, že naši „sudí“ potvrdili, že to zkrátka s dětmi umí!

Po roce jsme mohli znovu spatřit legendární „Vrchovinovou“ trofej, kterou od r. 2016 každoročně přebírá vítěz kategorie muži ELITE. V  r. 2021  ji Petr Šich (MORAVEC Team), co by celkový vítěz „eliťáků“ přivezl, a protože celkové vítězství z r. 2020 dokázal obhájit, tak si ji obratem zase hned domů, do Velkých Opatovic, odvezl. R. 2022 ale zaznamenává na trůnu hlavní kategorie „personální“ změnu. Poprvé (a možná, že z daleka ne naposled) se z trofeje raduje Adam Sekanina (Pell´s Factory Team), který navíc bydlí v obci Suchý, která Večer vítězů hostila. Takže to legendární trofej, přezdívaná „Stenlykap“ neměla do nového, jednoročního (?) působiště nikterak daleko… Že se nám z útulného kulturáku po vydařené akci moc nechtělo, ani nemusím připomínat… Ale jak bylo výše zmíněno: na každém konci je začátek něčeho nového! A tímto je 22. ročník MTB Poháru Drahanské vrchoviny, na jehož přípravě se už – samo, že – práce rozběhly!

Níže mrkněte na čtyři fotogalerie Karla Všetuly – díky Karle!

MTB „Vrchovina“ 2022 tak trochu v číslech:
 • Celkem se 11-ti závodů zúčastnilo 1731 závodníků
 • Průměrný počet závodníků na jeden závod – 157
 • Poměr počtu dětí do 18-ti let ku dospělým: 1435 dětí / 296 dospělí, tj. 82,9% dětí
 • Nejvíc závodníků letos startovalo v Ořešíně: 214
 • Nejméně závodníků zaznamenaly letos startovní listiny v Knínicích: 122
 • Počet závodníků ve výsledkových listinách celkového pořadí: 507, nejvíce – 50 – závodilo mužů ELITE, 48 chlapců 7-8 let, 42 chlapců do 6-ti let. Naopak, nejmenší počty zaznamenala kategorie dívek juniorek-kadetek – 10.
 • Poměr počtu dětí ku dospělým zapsaných ve výsledkových listinách: 383 ku 124, tj. 75,5% dětí
 • Počet dětských závodníků z pořadí OBCE (z pořádajících měst/obcí) ve výsledkových listinách: 91, tj. 26,2% z celkového počtu 347 celkem startujících dětí do 14-ti let. Nejpočetněji  zastoupené bylo město Blansko: 28 dětí
 • Nejvyššího počtu vítězství dosáhnul: Martin Hruda (Drahanský Sport Team) – 9
 • Osobnosti „Vrchoviny“ – závodníci, kteří startovali alespoň v šesti závodech a nebyli poraženi: Sára Škubalová – kategorie 11-12 let (TUFO CZ Otrokovice – 6 startů. 6 vítězství), Justýna Novotná – kategorie 13-14 let (MORAVEC Team – 8 startů, 8 vítězství)
 • Nejlepší týmy podle počtu získaných pohárů v pořadí OPEN: 1. Open Cycling Academy Brno, 2. Drahanský Sport Team, 3. MORAVEC Team.
 • Nejmladší závodníci: Miriam Vorlová *2021 (Brno), Antonín Suchý *2020 (Sportík Blansko), Eliška Paděrová *2020 (Žďárná), Aneta Slabyhoudková *2020 (Telnice), Gabriela Gabrhelová *2020 (Olomouc).
 • Nejstarší závodníci: Jiří Sedláček *1958 (SK Jiří Team), Jiří Maršálek *1958 (Brno – Newline)