«

»

„Mlaďoši“ za to vzali!- 2

Skutečně výjimečná byla letošní Velká cena obce Valchova, která se odjela na Velikonoční  sobotu jako premiérový závod 21. ročníku MTB  Poháru Drahanské vrchoviny 2022. Nejen tím, že jsme poprvé závodili o Velikonocích… Ale i tím, že snad vůbec poprvé v elitních kategoriích mužů a žen dosáhli na vítězství elévové / nováčci / „mlaďoši“ / prvoročáci v těchto kategoriích… A také tím, že se to ve Valchově docela hemžilo „hvězdičkami“ z prvního závodu MTB Českého poháru, který o prvním dubnovém víkendu hostilo Brno. A když k tomu připočteme, že kromě potu a slziček, tekla na tratích ve Valchově i krev, byla to obnovené premiéra (po dvouleté absenci zaviněné COVIDem) jinak tradičního závodu – jak se patří!

Filip Holub stíhačům v azurových dresech dokázal ve Valchově "uletět"!Devatenáctiletý Filip Holub (Aspire Opporuinity Brno) a stejně mladá Klára Odehnalová (Cyklo Team Kolárna) – to jsou dva z úvodníku tohoto článku avizovaní vítězové v nejprestižnějších kategoriích ELITE mužů a žen. Svoje závody vyhráli suverénně a to může hodně napovědět o jejich ambicích pro letošní rok i v celkovém hodnocení. Uvidíme, letošní série se (pevně věřím) odjede ve „full“ naplánované verzi a na prestižní poháry si budou určitě brousit zoubky i další adepti. Alespoň ve Valchově to v závodě mužů ELITE naznačili borci ENJOY Riding Temu – Jakub Kosina (2. místo) a Jirka Ošťádal (3. místo). A protože obhájce loňského celkového prvenství Petr Šich (MORAVEC Team), který sice ve Valchově nestartoval (jel závod pražského MTB poháru) oficiálně ohlásil pro letošek útok na třetí celkové vítězství v řadě, bude letos bitva v kategorii muži ELITE hodně zajímavá! Určitě si ji nenechte ujít i v dalších závodech!

Když už jsme tedy začali report z Valchova „odzadu“, určitě se shodneme, že poslední blok startů byl – co se do dramatičnosti soubojů o cenné kovy – nudou… Mezi juniory/kadety neměl konkurenci Adam Hlávka (Colofix Reclino Racing Team ), který své pronásledovatele porazil o půldruhé minuty… Nejrychlejší juniorkou/kadetkou pak byla Amálka Gottwaldová (CP Team Boskovice), která se po jistém vítězství na ČP MTB v Brně deklasovala soupeřky i ve Valchově a nadále se letos veze v pohodě na vítězné vlně!

Jasná věc to byla i v kategoriích Masters. V „trojkařích“ nedal žádnou šanci soupeřům obhájce loňského prvenství, Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team – zvítězil s náskokem více jak tři minuty). Ve dvojkařích „Mastrech“ se na startu hned na poprvé objevil další výrazný borec MTB „Vrchoviny“ z munulých let – Pavel Holec (Nativesport) a úlohu favorita jasně potvrdil: druhého v pořadí Lukáše Petra (Open Cycling Academy Brno) udolal o půldruhé minuty… A to – určitě dáte mi za pravdu – není Lukáš žádné „ořezávátko“… Zkrátka: Pavel Holec je stále „klassa“! Ve startu této kategorie bych vyzvedl výkon v cíli nakonec „bramborového“, tělesně postiženého-neslyšícího Pavla Pasterneka (SKI Velo Klub neslyšících Olomouc). Dlouho jezdil na bronzové pozici, nakonec ho ale v závěrečných kilometrech udolal o 14 vteřinek také výborně jedoucí Franta Grouzík (SPORTREG). A ještě jedna glosa z posledního bloku startů letošního zimomřivého Valchova: v závodě kategorie Masters III měl v posledním kole na „dropu“ před „Písečákem“ nepříjemný pád Petr Buček (Novatop Lampieere). Jeho „trkanec“ si nakonec vyžádal zákrok rychlé zdravotnické záchranné služby, ale vše s Peťou vypadá podle posledních zpráv od jeho  manželky velmi dobře. A jak se říká: všechno zlé je k něčemu dobré: zmiňovaný drop nese od soboty 16. dubna 2022 jeho jméno: „Drop Petra Bučka“..! A Peťovi přejeme samozřejmě brzké uzdravení a návrat na tratě MTB „Vrchoviny“!

Byť už máme půlku dubna, ve Valchově jsme díky chladu více-méně všichni vpravdě „jektali zubama“… Teplota se možná „přešplhala“ přes „desítku“ až na závěr akce, kdy přece jen, jakž takž začalo vykukovat sluníčko… A pak ten soustavný chladný, až mrazivý vítr…  Možná i tato skutečnost nepříjemného chladu (sníh ale nakonec nepadal) způsobila netradičně nízkou účast závodníků na startu úvodních závodů odrážedel. Ať tak, či tak: Je jisté, že jak Viktorka Hlubinková (MORAVEC Team), tak i Štěpán Pospíšil (Radiměř), oba vítězové prvních dvou startů, jsou vedeni svými svědomitými rodiči k patřičné otužilosti!

Podobnou teplotní odolnost potvrdili i vítězové startů kategorií do 6-ti let: Skoro domácí (z nedalekého Hrádkova u Boskovic) Barbora Vašíčková (CP Team) a Matěj Hrazdíra (MTB  Team Bosonohy) – to jsou jména vítězů dalších dvou startů Velké ceny Valchova. Starty dětí v první třetině závodu sledovala pozorně i patronka seriálu, senátorka  Ing. Jaromíra Vítková, a v závodech chlapců a dívek 7-8 let zatleskala dalším dvěma vítězům: Teušce Žáčkové (Open Cycling Academy) a Martinu Hrudovi (Drahanský Sporttým). Právě Mirka Vítková byla, spolu se starostou obce Valchova – Karlem Vránou – lídrem prvního bloku slavnostního vyhlašování vítězů.

Takřka přesně podle časového plánu, v pravé poledne, odstartovaly ve Valchově další líté bikové bitvy v dětských kategoriích. Jako první si to na okruhu 1.500 m rozdali kluci 9-10 let. A na startu se objevila další „hvězdička“ – druhý z úvodního závodu této kategorie v rámci ČP MTB z BrnaSamuel Zítka (Bike team Nové Město na Moravě). Samík, kterého už dobře známe z „Vrchoviny“ z minulých let, potvrdil úlohu favorita a suverénně zvítězil! V závodě stejné kategorie dívek byla nejrychlejší další favoritka – Elen Mazalová (Drahanský Sporttým). I ona startovala na ČP v Brně a odtamtud se může pochlubit 9. místem! Následné starty mladších žáků a žákyň už avizovaly oprávněné napětí… Jak by ne! Vždyť v tomto případě se už jedná o ostře sledované, licencované kategorie! A startovní listiny byly doslova nabyty zvučnými jmény! V souboji jednadvaceti mladších žáků (nejpočetnější startovní listina závodu ve Valchově) byl nejrychlejší Adam Březina (SPORTREG), který si výborně vedl i na ČP v Brně (17. místo), a který dokázal porazit o 12 vteřin svého týmového kolegy Adama Pražana, byť mu nedávno v Brně podlehl: Adam Pražan bral v úvodu Českého poháru velmi slušné, 13. místo. „Chtěl bych se letos na MTB „Vrchovině“ prosadit na nejvyšší příčky a vybojovat pohár!“ S tímto přáním se mi Adam Březina svěřil v Brně… A že to skutečně  myslí vážně, potvrdil svým výkonem a výsledkem ve Valchově!

Závod mladších žákyň byl skutečným vyvrcholením valchovské „race“. I zde se potkala dominantní děvčata z bitev v rámci ČP: Lucie Gottwaldová (CP Team – vítězka z Brna) a Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice – v Brně 6. místo). Podobně, jako Adamu Březinovi se i Sáře Škubalové vydařila odplata za Brno. V infarktovém závodě spurtovala Lucie a Sára v cílové rovince bok po boku, vedle sebe. O pár centimetrů byla v cíli parádního závodu dříve Sára Škubalová…

Podobné drama jsme viděli v závodě starších žáků. Sebastian Dvořák (Head Pro Team Opava – 11. místo na ČP v Brně) měl po celé trati zdatného soupeře v Matěji Groškovi (Open Cycling Academy – 57. místo na ČP v Brně). O pouhé 4 vteřinky ho udolal nakonec až v samotném závěru… Závod starších žákyň měl jedinou suverénku: Justýna Novotná (MORAVEC Team – 7. místo na ČP v Brně), byť je v této kategorii novickou, nadělila soupeřkám bez vteřinky minutu..! Pomyslnou třešničkou na „dortu“ Velké ceny  Valchova byl závod štafet, který i letos bude týmově bodován a jede, jako loni, opět o tři poháry zakladatele MTB „Vrchoviny“ – Ing. Aloise Hložka.  Rekordních 15 (!) týmů se postavilo na start a na svoje loňské výborné výkony se rozpomněla elitní štafeta Open Cycling Academy Brno, která odolal tlaku dvou silných sestav z Vysočiny – SPORTREG 1 a SPORTREG 2.

Skutečně správný říz měla letošní první „Vrchovina“… Díky pořadatelům, na čele s Josefem Barákem (jeho jméno Drop nese od letoška prudký sjezd předcházející „Zatáčkám u Casina“) a starostou obce Karlem Vránou.. I když jsme si užili nepříjemnou, vtíravou zimu, snad mi dáte za pravdu, že vnitřně nás Valchov bezesporu zahřál! Zde si odkontrolujte z mrazivé soboty výsledky.… A už se můžeme těšit na její pokračování 14. května 2022 na pohárových tratích na Okrouhlé. I na „Monzu“ se vracíme po dvouleté pauze..! A troufám si tvrdit, že zde bude už snad o něco „teplejc“…  Mrkněte taky na fotky z Valchova: