«

»

S Mikulášem rekordy nepadaly

Mlhavo, mrholení, 4° Celsia – takové počasí panovalo v okolí vrchu Kudlinka 638 metrů nad mořem dne 6. prosince 2014. Tento termín byl vybrán již dlouho dopředu pro druhý závod populárního seriálu Brněnského běžeckého poháru a už po šesté v historii připadl obci Okrouhlá pro uspořádání Mikulášského běhu.

Snad právě počasí ovlivnilo i menší počet účastníků a oproti loňskému rekordnímu ročníku do Okrouhlé zavítalo o 150 závodníků méně. U dětí by se dala svést příčina i na stres z předchozího večera, kdy si v sobotním ránu nechtěly zopakovat setkání s čertem, ten ostatně chyběl rovněž, ale jeho nadřízený a patron běhu svatý Mikuláš asistoval už od deváté hodiny při všech startech žactva, dětí, mládeže i dospělých a rozdával své čokoládové kopie.

Žákovské a dětské tratě byly vedeny po místní asfaltové komunikaci pod Kudlinkou s minimálním převýšením, které představovalo zahajovací stoupání po startu a v opačném směru pak i seběh do cílové brány. Osm chlapců a devět dívek staršího žactva se na start postavilo společně, dvouokruhový závod s celkovou délkou 1,8 km byl proložen terénním oběhem lesíka a výsledek nepřinesl žádné překvapení, obhájce loňského prvenství a držitel traťového rekordu Daniel Kotyza VSK Univerzita Brno nenašel po Jehnicích, prvním závodu seriálu, ani na Okrouhlé přemožitele. U dívek byl finiš dramatičtější a rozhodovaly pouze setiny ve prospěch Pavly Záborné z Nivy.
Mladší žactvo se rovněž stalo trofejí mladých atletů VSK Univerzity, kdy v samostatných startech mezi dívkami vyhrála Šárka Půstová a u chlapců dominoval Kryštof Šípek. Oba zvládli 0,9 kilometru za shodných 3:25 minuty.
400 metrů starších přípravek byly starty mezi dětmi nejpočetnější, 17 dívek přivedla do cíle Veronika Hutárková TJ Oslavany za 1:24, u chlapců zlato vybojoval Jan Koutný reprezentující Biatlon Prostějov.
Zmíněné kategorie bodují do celkového pořadí Brněnského běžeckého poháru a jsou tak součástí všech desíti závodů. Bývá však pravidlem, že jednotliví pořadatelé vypíší závody i pro mladší a ne jinak tomu bylo i na Okrouhlé. Ve čtyřech kategoriích startovalo 29 dětí, ale bohužel jen málo místních. Zlato si tak odvezli z mladší přípravky Dominika Bezdíčková z Blanska, Michal Motáň z Majetína a mezi nejmladší přípravkou Karolína Jančaříková z Brna a Matyáš Vondál z nedalekého Benešova.

Slavnostní vyhlášení v kulturním domě pak už provázela i početnější skupina žen, veteránek a mládeže, která v 10:30 odstartovala na 5 kilometrů terénního krosu. Pevný podklad úvodní části přivedl 121 startujících nad místní část Melkov, kde však museli odbočit do leva na louku a polní cesty, které byly po roztání ledu z předešlých dnů a za mírného deště hodně blátivé a nebyla nouze ani o pády. V tomto běhu celkem osmi kategorií převládají především dívky a ženy, nejrychleji v cíli ovšem jsou junioři a dorostenci a platilo to i pro letošní ročních, kdy první protnul cílovou pásku Ondřej Sedláček KČT-OB Holešov za 18:47, a tak získal velký náskok 25 sekund na druhého absolutně a nejrychlejšího dorostence závodu Jana Osolsobě AHA Vyškov.
I vítězná juniorka Michaela Solanská TJ Valašské Meziříčí 23:33 vyhrála s obrovským náskokem téměř čtyř minut, a to především díky slabé konkurenci pouze dalších dvou kolegyň. U dorostenek byl závod dramatičtější a nejlepší trio za vítěznou Kristýnou Havelkovou AC Moravská Slávia Brno 24:03 se vtěsnalo do 47 sekund.
Nejrychlejší část pole něžného pohlaví se ovšem skrýval mezi ženami, kde loňská vítězka a držitelka traťového rekordu Pátrícia Gánovská Šport tým Hritz, nyní už Puklová, sice svůj nejlepší výkon 20:10 nezopakovala, ale ani letos soupeřkám šanci na první místo nedala a opět s půlminutovým náskokem vyhrála za 21:03. Mezi čtyřicátnicemi kralovala Lenka Jančaříková AAC Brno 21:51, v čase 22:22 nejlepší veteránkou nad 50 let byla několikanásobná mistryně v maratonu Ivana Martincová AC Moravská Slávia Brno a šestici nejstarších veteránek přivedla do cíle prostějovská Eva Dvořáková.

Celkovou číslovku 457 účastníků Mikulášského běhu dopočítalo 238 mužů a veteránů. Ačkoli se bude v dosavadní šestileté historii letošní ročník počítat až jako třetí nejpočetnější, zapíše se mezi ty nejkvalitnější v konkurenci nejlepších. Už na startu bylo jasné, že se bude bojovat mezi loňským vítězem Robertem Míčem Relax Fit.cz team, držitelem traťového rekordu Jiřím Homoláčem Adidas Running team a dvěma velezkušenými veterány Danielem Orálkem AC Moravská Slávia Brno a Petrem Kotyzou VSK Univerzita Brno.
Okrouhlecká trať se svou délkou 8,6 km nepatří mezi nejdelší. To nejtvrdší je její profil. Prvotním prudším klesáním k Melkovu střídá zvlněná část kolem boskovické přehrady, to vše na asfaltu. Druhá polovina trati je jedno táhlé stoupáním po loukách a polňačkách od Vratíkova k Okrouhlé. Neznalé tato charakteristika vždy překvapí. Ty, kteří už zde na Mikuláše startovali, donutí k hlubší úvaze nad rozvržením sil.
Veteráni František Kolínek ani Svatopluk Kudlička překvapeni určitě nebyli a málokdo by pochyboval o jejich prvenství mezi nejstaršími účastníky. Letos správnou strategii zvolil i Petr Kotyza, který sice nemá tuto trať ve velké oblibě, ale nenechal se rozhodit až patnáctým místem v počátečním seběhu, kdy zvolil pomalejší tempo, aby klouzavý zpáteční výběh využil k vylepšení svého výsledku a celkovému čtvrtému místu. Boj o pomyslné medaile absolutního pořadí se ale přeci jen odehrával o cílových 23 sekund před ním.

Vítězná trojice se už zapsala do historie místního závodu a zná podmínky, které zde panují. Nejlepším veteránem právě před Petrem Kotyzou a třetím nejrychlejším v cíli byl Dan Orálek za 30:44, vynikající výsledek běžce, který nevynechal na Okrouhlé ani jeden start a navíc byl vítězem jeho 3. ročníku. Robert Míč jako jeden z mála zvolil pro závod trenýrky a tílko, což ho ve výkonu nijak neomezilo a na trati strávených 30 minut a jedna sekunda pro něj po loňském prvenství znamenalo druhé místo. Musel se tedy sklonit před Jiřím Homoláčem, ten svůj rekord 28:30 z roku 2009 sice nepřekonal, ale výsledný čas 29:28 bohatě stačil na vítězství v 6. ročníku Mikulášského běhu.

Pořadatelé z AC Okrouhlá jsou i aktivními a kvalitními běžci. Nejlepší Petr Konečný obsadil absolutně 15. místo a ředitel závodu Gustav Grün byl 28, startovalo i několik místních hasičů a pár žen, dívek i děti. Škoda, že jich nebylo více.
 Každopádně je jisté, že tradice bude pokračovat, a už dnes je rozhodnuto o termínu 7. ročníku. Pod Kudlinkou se v roce 2015 proběhneme 5. prosince.

Další závod Brněnského běžeckého poháru se uskuteční 13. prosince 2014 ve Vranově.