«

»

Jak je důležité mít Filipa!

Podobně, jako v Knínicích, taky na finálovém závodě letošní MTB „Vrchoviny“ v Blansku mohli diváci vidět „v akci“ hned tři úřadující Mistry ČR z nedávného šampionátu v Harrachově. Vedle více-méně pravidelných účastnic „Drahanky“ šestileté Elly Chlubnové (mistryně ČR mezi dívkami do 6-ti let)  a dvanáctileté Justýny Novotné  (mistryně ČR mezi  mladšími žákyněmi – obě MORAVEC Team) se v tom nejlepším světle předvedl na blanenské Palavě úřadující juniorský šampion, Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing), který se ziskem dvou zlatých medailí stal v Blansku jednak nepsaným Králem finálové race, ale hlavně svým výkonem potvrdil, že by to mohl být právě on, kdo by mohl v budoucnu opět vysoko pozvednout prapor českého bikingu!

Za oblačného a už trochu chladného počasí (po ránu i slabě sprchlo) jsme mohli v Blansku vidět opět kvalitní MTB cyklistiku! Bezchybní a vysoce profesionální pořadatelé pod taktovkou Broňka Friedla připravili kromě tratě pro odrážedla i další čtyři atraktivní okruhy a po slavnostním zahájení, kterého se s ředitelem závodu ujala také patronka „Vrchoviny“, senátorka Mirka Vítková se od půl desáté vrhli do bojů Ti nejmladší z více jak 170-ti rajdrů, kteří se v Blansku zapsali do startovních listin. Emotivní a napínavé závody odrážedel ovládli favorité: Eliáš Maivald (MORAVEC Team) byl nejrychlejší z chlapců a obhájil prvenství z Velenova. Velká favoritka startu děvčat,  Karolínka Fialová (Blansko), pak znovu potvrdila svoji letošní neporazitelnost a dalším suverénním vítězstvím určitě udělala velkou radost početným řadám domácích příznivců, kteří se na jednotlivých startech v průběhu celého dne scházeli ve velmi sympatických počtech! Karolína Fialová měla již celkové prvenství jisté, ale mezi chlapci si ho druhým místem v závodě musel Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) ještě pojistit.

Následné starty dětí do 6-ti let na okruhu 250 m měly také již známé celkové vítěze. Zatímco Ella Chlubnová (MORAVEC Team) po zajímavém souboji se svojí týmovou kolegyní Terezkou Liškovou dosáhla na další „vrchovinové“ prvenství, Lukáš Brabenec (MORAVEC Team) nestíhal výborně jedoucího Matěje Honela z Račic, který svoje vzestupné výkony uzavřel zaslouženým vítězstvím a stal se tak určitě jedním z objevů druhé poloviny sezóny! Zajímavostí bylo, že start chlapců do 6-ti let byl nejpočetnějším z celého dne: souboj svedlo celkem 22 mladých borců!

S napětím jsem očekávali závod chlapců 7-8 let, kde se na start opět postavil letos také neporažený a stoprocentně úspěšný Šimon Grošek (Open Cycling Academy). Otázka zněla jasně: udrží si i Šimon, podobně jako Karolínka Fialová, svoji neporazitelnost? Odpověď jsme znali zhruba po několika minutách trvání souboje chlapců na okruhu 900 m. Nejrychlejším byl tentokrát Martin Hruda (Drahanský Sport Team) a již jistý celkový vítěz, Šimon Grošek se musel spokojit jen s „bramborovou“ medailí, když v cíli ztratil na vítěze 10 vteřin. Osmiletá Elen Mazalová (Drahanský Sport team) si v následném startu stejné věkové kategorie dívek dojela pro další, letos už páté „vrchovinové“ vítězství a potvrdila tak, že pohár pro celkovou vítězku bude ve správných rukou!

Druhou třetinu bikového dne otevřel start chlapců 9-10 let a jednalo se o další kategorii, kdy nebylo ještě rozhodnuto o celkovém vítězi. Závod se odjel zcela v režii úřadujícího vicemistra ČR z Harrachova, Matyáše Orsavy (TUFO CZ Otrokovice). Aktuálně vedoucí závodník průběžného pořadí, Martin Pozorský (Drahanský Sport Tým) sice dojel až na 4. místě, ale protože jeho největší soupeř, který ho mohl v bodovém hodnocení v případě vítězství  ještě ohrozit, Šimon Chlubna (MORAVEC Team), dojel za Orsavou na druhém místě, stal se tak Martin Pozorský dalším z držitelů zlatého Poháru Drahanské vrchoviny za r. 2021. Podobný přímý souboj o celkové prvenství svedla ve stejné kategorii dívek Zita Žerníčková (BIKE 8144) s Veronikou Šafářovou (Nutrend Specialized Racing). Veronika měla lepší úvod „Vrchoviny“ (vyhrála Benešov i Bukovou), Zitě ale patřil závěr, včetně finálového závodu v Blansku. Svoji největší soupeřku porazila o půlminutu a i ona se už může těšit na nejcennější pohár!

Možná vrcholem Velké ceny Blanska byl napínavý závod mladších žáků. O prvenství se prala až do posledních metrů trojice Jakub Pražan (SPORTEG), Adam Březina (Aspire Brno) a Jáchym Kuchař (ACT Lerak). V cíli je rozdělovaly po dramatickém finiši pouhé dvě vteřinky…! Tři se prali a ten čtvrtý se nakonec smál! Tomáš Hruda (Drahanský Sport Team) sice dojel s půlminutovou ztrátou na 4. místě, ale celkové prvenství v této prestižní kategorii vítězi z Velenova už neuniklo! To  v kategorii mladších žákyň bylo o celkové vítězce rozhodnuto již předem: Žaneta Kupská (Drahanský Sport Team, v Blansku nestartovala) si zlatý pohár zajistila už s předstihem po vítězství ve Velenově. Na startu se letos potřetí objevila další z úřadujících čerstvých Mistryň ČR, Justýna Novotná (MORAVEC Team), která po výborné jízdě  jistým prvenstvím potvrdila svoji letošní excelentní formu!

Až do startů starších žáků a žákyň zůstával hostující tým, jehož členové Velkou cenu Blanska tak vzorně zorganizovali, stále bez zlaté medaile. Po dojezdu těchto kategorií však bylo už vše jinak. Trumfy „Leraků“ – Josef Kuchař a Nikola Bradáčová zvládli s jistotou úlohu favoritů a obohatili týmovou medailovou sbírku o dvě zlaté „placky“! Oba byli – k velké radosti domácích fanoušků – hodně suverénní! Zlato jsme přáli určitě hlavně Nikolce, které  kov nejcennější na letošní „Vrchovině“ dvakrát (Kořenec, Knínice) těsně unikl! A co víc: tato nadaná multisportovkyně přijela na palavské cross-country ze závodu v duatlonu, na kterém vybojovala také medaili – stříbrnou! Obdivuhodný dvojboj v jednom dni… Obdivuhodný výkon! Zbývá doplnit, že celkovými vítězi v těchto prestižních kategoriích jsou pro letošek Matěj Grošek (Open Cycling Academy – v Blansku 3. místo) a možná trochu překvapivě, ale určitě zaslouženě – Jolana Husáková (ACT Lerak – v Blansku 6. místo).

Parádní tečkou za druhým blokem startů byl atraktivní a napínavý závod tříčlenných štafet. Na startovní čáře se jich tentokrát objevilo 13 a favorizovanou byla hlavně asi ta domácí ACT Lerak v sestavě Josef Kuchař, Nikola Bradáčová a Jáchym Kuchař. Respekt vzbuzovala ale i silná sestava „Spešlíků“ (Nutrend Specialized Racing) s „bombarďáky“  Filipem Konečným (již zmíněný juniorský Mistr ČR z Harrachova) a Honzou Zatloukalem (vicemistrem ČR  v kategorii muži U23) které doplnila elévka, desetiletá – Veronika Šafářová. Jak je důležité, mít(i) (v týmu) Filipa: Filip Konečný rozjel štafetu výborně a podle očekávání předával mladičké Veronice Šafářové jako první. Ta, vzhledem ke svému mládí, sice vedení podle očekávání, neudržela, ale po výborné jízdě předávala finišmanovi, Honzovi Zatloukalovi,  štafetu na 3. místě (za ACT Lerak a kombinovanou štafetou Open Cycling  Academy / Drahanský Sport Taem). „Zatlík“ ale ukázal všem, že „UMÍ“! Razantní stíhací jízdou se postupně posunul před obě dosud vedoucí štafety a do cíle dovezl „Spešlíky“ na zlaté pozici!

I závěrečný blok startů stále poutal přítomnost diváků v nadprůměrných počtech a co víc: finální souboje mohl osobně uvidět i starosta Města Blanska, pan Jiří Crha, který byl i  hlavní postavou závěrečného slavnostního ceremoniálu. Ale nepředbíhejme. Žen a juniorek/kadetek jsme letos viděli  na startech „MTB Vrchoviny“ jako toho pověstného šafránu… Ani Blansko nebylo výjimkou. Takřka pravidelnou účastnicí se nicméně letos v kategorii juniorek / kadetek stala Klára Odhnalová (Cyklo Team Kolárna). Startovala v kategorii osamocena a pomyslně si to alespoň „rozdala“ se dvěma účastnicemi závodu kategorie žen. Byť měla Klára závod vypsán na menší počet kol, nedala svým kolegyním šanci a v cíli byla jako první z vítězů posledního bloku startů. Že je Klára Odehnalová letos i celkovou vítězkou ve své kategorii, nemusím zdůrazňovat… Dvě zúčastněné soupeřky závodu žen ELITE měly letos na „Vrchovině“ premiéru. V první polovině závodu tahala za delší konec zkušenější Edita Sokolová (Taula). Další z novicek, Jana Pavlíková (Oslavany) však se svojí soupeřkou v úvodu neztratila kontakt, postupně zrychlovala a v cíli se těšila z vítězství s náskokem více jak 3 minuty! Celkové vítězství si mezi elitními ženami zajistila už po vítězství ve Velenově Pavlína Maráčková (SK Jiří Team).

Start juniorů / kadetů byl v režii dvou Filipů: Filipa Konečného (Nutrend Specialized Racing) a Filipa Holuba (GT Opportunity). Filip Konečný nenechal nikoho na pochybách o své vysoké výkonnosti a nejen, že suverénně ovládl svoji kategorii, ale při dojezdu do cíle figuroval i před vedoucím závodníkem kategorie muži ELITE, Petrem Šichem (MORAVEC Team)! Petr ale jel, samozřejmě,  dvojnásobnou porci kol. Jak je důležité mít (v týmu Nutrend Specialized Racing) Filipa (Konečného)! V cíli třetí junior / kadet, Michal Kupský je tím, který posbíral letos největší počet bodů a tím pádem se stal i celkovým vítězem! Závod kategorie Masters III měl od startu jediného režiséra – Dušana Olejníčka (GT Opportunity. Zkušený rajdr nedal soupeřům v Blansku žádnou šanci, byť v celkovém hodnocení na vítězného Iva Kovaříka (DK Bike Shop Racing Team), zdaleka nedosáhl: startoval letos na „Vrchovině“ bohužel jen třikrát…

Dvě kategorie posledního bloku startů Velké ceny Blanska neměly před posledním startem ještě jisté celkové vítěze: v kategorii Masters II si to o celkové prvenství „na férovku“ rozdali Standa Červený (TÜV SÜD Rusava Biking Team) a Lukáš Petr (Open Cycling Academy). Tak, jako ve Velenově i ve finále v Blansku byl z těchto dvou borců rychlejší (v cíli nakonec druhý), Standa Červený, který si tímto výsledkem zajistil i obhajobu celkového loňského prvenství! Vítězem se i v Blansku stal „po čertech“ rychlý Pavel Holec (Nativesport), který i svůj třetí „Vrchovinový“ start proměnil ve třetí suverénní vítězství! Mezi muži ELITE si mohli na vítěznou palmu myslet před závěrečným závodem hned tři borci: obhájce loňského prvenství Petr Šich (MORAVEC Team) a jeho dva hodně zdatní soupeři – Jan Neset a Tomáš Vrbacký (oba Enjoy Riding Team). Petr Šich se už od začátku závodu, vypsaného na 6 kol dlouhých 3.000 metrů, svým sokům (i díky počáteční jízdě v tandemu s Filipem Konečným) dostatečně vzdálil a bezpečně zvítězil! Prestižní trofej za celkové prvenství tak znala krátce před 15.00 hodinou svého staronového majitele! Z patnácti „eliťáků“ na startu projel jako osmý v pořadí, poslední  s plným počtem kol, cílem Radek Čefelín (Endeka Bassta Team) a byl to právě on, kdo „ukrojil“ z letošních tratí poslední metry a pomyslně tak uzavřel jubilejní 20. ročník MTB „Vrchoviny“…  Zde studujte kompletní výsledky nejen z Blanska, ale taky ty celkové… A zde mrkněte na celkem sedm (!) fotogalerií…. (Díky Karle Všetulo, díky Františku Čefelíne!)

Pak už naposled zazněla slavností fanfára pro vítěze a starosta Města Blanska, Jirka Crha rozdal zbylé sady medailí a věcné odměny těm nejlepším z odpoledního startovního bloku. Až do posledních minut ale Velká cena Blanska bavila: viděli jsme nevídané „převtělení“ vítěze závodu Masters II.Pavla Holce (Nativesport) v roztomilého psíčka jménem Fido… Pravdou bylo to, že se Pavel v době, kdy byl volán na první „bednu“ nacházel z dosahu repro aparatury, u svého vozu. A tak za něj velice zdatně, byť nechtěně, zaskočil psík Lukáše Petra, zmíněný Fido,  který bystře využil volné „první bedny“, aby mohl být svému pánu co nejvíc nablízku!  A tato úsměvná epizoda byla asi tou nejlepší tečkou za povedenou blanenskou „race“.

Výsledek závodu štafet:
  1. „Spešlíci“ – Filip Konečný, Veronika Šafářová, Jan Zatloukal
  2. ACT LeraK 2 – Jáchym Kuchař, Josef Kuchař, Nikola Bradáčová
  3. OCA / Drahanský Sport Team – Lukáš Petr, Matěj Grošek, Tereza Fritzová

Z rodinných MTB klanů, které samozřejmě řádily i v Blansku, bych tentokrát „vypíchl“ kromě velice úspěšného dua Kupských (táta Aleš, syn Michal) i bratry, velmi šikovné bikery Hrudovy: Martina (7-8 let), Petra (9-10 let) a Tomáše (11-12 let). Takřka analogií bratrů z Boskovic jsou i sourozenci Groškovi z Brna: Štěpán (do 6 let), Šimon (7-8 let) a Matěj (13-14 let). Úspěšnost těchto sourozeneckých formacích na letošní „Drahance“ určitě za zmíňku stojí a bylo by zajímavé mrknout do jejich dětských pokojů: kolik prostoru v nich už asi zabírají cenné trofeje? Že nesbírají vavříny vítězů jen ze závodů PDV nemusím zdůrazňovat..!

Jubilejní „Vrchovina“ je sice minulostí, ale pevně věřím, že se za nedlouho opět setkáme, i když tentokrát ne na závodištích. Slavnostní Večer vítězů Poháru Drahanské vrchoviny má už „nastřelený“ první pracovní termín: sobota 6. listopadu 2021 od 17.00 hodin v kulturním domě obce Suchý. Až zde napíše letošní biková série teprve svoji finální kapitolu… Takže buďte ve střehu a i nadále sledujte tyto www!