«

»

Do druhé poloviny…

…se přehoupne 18. ročník MTB Superior Colorprofi poháru Drhanské vrchoviny sobotním, v pořadí šestým závodem v Bukové. Po předchozím závodě v Protivanově tedy seriál setrvává na půdě Olomouckého kraje a jistě si z minulých let  vzpomenete , jak pozorní  a srdeční bukovští pořadatelé, pod taktovkou starosty a zároveň ředitele závodu, Milana Kolíska, jsou.  V paměti máme především poslední dva ročníky, které svojí závodnickou účastí zdobila taková věhlasná jména, jako například Emil Hekele, Viktor Zapletal, Zdeněk Mlynář, nebo z nastupující bikerské generace pak Honza Zatloukal či Tomáš Tlamka „Contador“.

Nechci Vám příliš  prozrazovat kteří „bombarďáci“ „zbrojí“ na Bukovou letos a jejichž účast mám již potvrzenou, abyste nezústali sedět u televizorů a nesledovali  přímý přenos na kanálu SPORTIX, který vysílací práva na závod v Bukové zakoupil… Můžu Vás ale ubezpečit, že co se jezdecké kvality týče, už teď vím zcela jistě, že letošní Buková nebude vedle těch dvou minulých,  nikterak živořit. Opaku bude možná pravdou… Nebude určo chybět několik „čerstvých“ národních šampionů z Hlinska, po Valchově se opět právě v Bukové s největší pravděpodobností setkáme s cyklisty jednoho  z věhlasných (oranžových)  Severomoravského bikových týmů, a protože na dohled je již cyklokrosová sezóna, očekává se i start kvalitních specialistů na tuto cyklistickou disciplinu. A taky možná ve znamení  jednoho závodnického come-backu bude letošní Buková… Víc už fakt neprozradím, přijeďte se v sobotu na dění šesté „Vrchoviny“ mrknout osobně, nezůstaňte  sedět jen u televize…

Co se tratí týče, okruhy jsou ve srovnání s r. 2018 beze změn V propozicích: 6. PDV2019_Buková_propozice[1667] pak najdete, tuším, jedinou korekci. Kategorie staršího žactva nepojedou „full“ okruh a oproti loňsku budou tedy ušetřeny záludné sekci „Little Mitas Chois“. K dnešnímu dni hlásí pořadatelé kompletní  vysečení tratí, zítra, tj. ve čtvrtek 8.8.2019 se uskuteční jejich „vymlíkování“, což znamená, že v plném rozsahu můžou rajdři trénovat už od pátku. Aktuální předpověď počasí na sobotu  není sice zrovna optimální, ale do závodu je ještě relativně daleko a leccos se v to  mto smyslu může ještě změnit…

Z loňského roku zde v elitní kategorii mužů bude na hlavním, 2700m dlouhém okruhu, jehož dominantou je průjezd kamenným protipovodňovým poldrem (výše zmíněná sekce „Little Mitas Chois“), obhajovat prvenství letošní národní šampion mezi muži EXPERT Michal Kozel (loni MTB Superior Tem, letos Nutrend Specilized Racing), v ženách zde byla  v r. 2018 nejrychlejší Kristýna Koscová (TS Bohemia Kross Rcing). Jsme zvědaví, zda je uvidíme v akci i letos při obhajobě loňských vavřínů.

Z loňska si též dobře pamatujeme zajímavý souboj o prvenství ve společné  kategorii juniorů / kadetů mezi dvěma „Rudými ďábly“ Viktora ZapletalaHonzou Zatloukalem  a Tomášem Tlamkou „Contadorem“. Tehdy ještě oba kadeti sváděli vyrovnaný souboj zhruba do poloviny tratě, pak „Zatlík“ –  čerstvý kadetský bikový Mistr ČR – „Contadorovi“ „cuknul“ a vyhrál s více jak minutovým náskokem.

Ostře sledované budou ale v Bukové samozřejmě i dětské kategorie, jejichž souboje bývají vždy hodně dramatické a emotivní zároveň… A pevně věřím, že i v těchto kategoriích uvidíme v Bukové hodně „esíček“ z nedávného „mistráku“ v Hlinsku. Buková dá také odpověď na otázku, zda si i po tomto závodě udrží při 100% účasti neporazitelnost „odrážedlista“ Martin Hruda (Drhanský Sporttým) s „mastrem trojkařem“ Ivo Kovaříkem (DK Bike Shop Racing Team).  A když ke všemu připočteme, že se i v sobotu pojedou štafety, pak byste si závod v Bukové opravdu neměli nechat ujít..!

Plánky tratí: