«

»

Dobojováno..! – 4

Finále v Knínicích udělalo definitivní tečku za letošním, COVIDEM redukovaným, 19. ročníkem MTB Superior-Velsbike Pohárem Drahanské vrchoviny. Byť bylo v převážné většině kategorií po závodě ve Velenově již o celkových vítězích rozhodnuto, úroveň knínické „race“ tím nijak zvlášť neutrpěla a opět jsme byli svědky tvrdých soubojů, napínavých okamžiků na tratích, dramatických cílových dojezdů… Vzorní pořadatelé pod taktovkou Vladimíra Janovského tak byli po zásluze odměněni za úsilí s přípravou tratí, které si  zcela po právu  vysloužily přezdívku „Val di Sole“ a na které se (nejen) regionální bikerská špička napříč všemi věkovými kategoriemi ráda vrací a určitě i v budoucnu  ráda vracet bude..!

Slunečné a teplé počasí bylo dalším významným faktorem, který umocnil pohodový bikový den v Knínicích. První třetinu závodů pozorně sledovala i patronka seriálu, senátorka Mirka Vítková, která byla spolu se starostou Městyse Knínice, panem Petrem Grénarem  váženým VIP hostem závodu. Tím dalším měl být prezident cyklistického svazu, pan Petr Marek, který se však nakonec omluvil a zúčastnil se MČR v BMX cyklistických disciplinách, které se konalo ve stejný den. Petr Marek však slíbil, že obhájí-li post svazového prezidenta, na závěrečném Večeru vítězů poháru Drahanské vrchoviny, který je plánován na pátek 6. listopadu 2020 opět do kulturního domu obce Suchý, určitě nebude chybět… To ale trošku předbíháme, pojďme se vrátit k tomu, co se v sobotu dělo na tratích ve „Val di Sole“.

Ostře sledovaným byl už první start chlapců na odrážedlech, neboť v této kategorii se ještě rozhodovalo o celkovém vítězi. Vítěznou formu si i do Knínic přivezl suverén tří předchozích závodů, Daniel Dvořák (TJ Favorit Brno), který byl v cíli o vteřinku dříve, než jeho krajan, Lukáš Sedláček a my jsme si tedy mohli záhy doplnit další jméno celkového vítěze letošní „Vrchoviny“. Početná komunita domácích fandů pak mocně povzbuzovala knínického Jonáše Janovského (MORAVEC Team), který chtěl v závodě kategorie chlapců do 6 let na domácí trati zlomit neporazitelnost již jistého celkového vítěze Martina Hrudu (Drahanský Sporttým). Nepodařilo se to a sympatický Jonáš bral letos po páté stříbrnou medaili a stal se skutečným „Korunním princem“ letošní „Vrchoviny“. Martin Hruda je naopak jediným závodníkem ze všech kategorií, který dokázal zvítězit ve všech pěti závodech! Velice blízko měla k tomuto pozoruhodnému výsledku i v závodě dívek do 6 let domácí Barborka Štolfová (Cykloop.cz-BT Morkovice). Také ona vyhrála všechny předešlé čtyři závody, ale na domácí trati ji radost pokazila po výborném výkonu Tea Žáčková  (CykloŠvec Galaxy Sevens).

Šimon Clubna z Rouchovan (kategorie 7-8 let) byl před Velkou cenou Knínic  z předchozích „Vrchovin“ držitelem čtyř stříbrných medailí. Na rozdíl od Jonáška Janovského Šimon „střibrnou“ tradici prolomil a po výborném výkonu dokázal o 20 vteřin porazit   celkového vítěze v této kategorii, Martina Pozorského (Drahanský Sporttým). Takže přísloví „Kdo si počká, ten se dočká“, došlo v tomto případě přece jen naplnění. A nejen v tomto případě… Ale k tomu se ještě dostaneme…. První třetinu Knínického bikového dne uzavíral závod dívek 7-8 let. Na startu pro nemoc chyběla Elen Mazalová (i přes neúčast již jistá celková vítězka) a této situace dokonale využila další šikovná bikerka z „domácích knínických luhů a hájů“ – Eliška Štolfová, závodící za Cykloop.cz-BT Morkovice, která svedla k velké radosti domácích fanoušků vítězný souboj o prvenství s Leonou Eclerovou (Elite Sport Boskovice). Bikerské rodině Štolfových se vůbec doma hodně dařilo: ke zlatu Elišky a stříbru Barborky přidal odpoledne táta Michal Štolfa bronz ze závodu kategorie Masters II a zkompletoval do rodinné pokladnice medailovou sbírku! Že toto trio v modrých dresech nechybělo v závodě štafet, nemusím připomínat… To už ale zase trošku předbíhám…

Po prvním slavnostním ceremoniálu následoval úvodní start chlapců 9-10 let (tato kategorie a všechny ostatní další už měli možnost na trati vyzvat obávanou pasáž „Stones River“ aneb „Kamennou řeku“) na sebe upozornil Adam Pražan (F-Bike Klub Sádek). Nejen že obhájil vítězství z Velenova, ale se započtením 2. místa z Benešova „stihnul“ vybojovat v celkovém pořadí 3. místo!

Nahuštěná termínová listina a tím termínový souběh MTB závodů to obojí způsobilo, že někteří závodníci a závodnice, kteří měli například již jisté celkové prvenství, v Knínicích chyběli. Jednou z nich byla úřadující Mistryně ČR v kategorii dívek 9-10 let, Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice). Příležitost vybojovat zlato se tak naskytla dalším bikerkám a právě souboj o zlato v této kategorii byl jedním z nejdramatičtějších. Do posledních metrů si to „rozdávali“ Lucie Gottwaldová (CP Team Boskovice) s Natálií Marešovou (Bike Team Nové Město). O pouhou vteřinku proťala cílovou čáru dříve Lucie, v dojezdu, který všem hodně zvedl  tepovku… Že je Pohár Drahanské vrchoviny za 1. místo v kategorii mladších žáků ve správných rukou, potvrdil Josef Kuchař (ACT Lerak) i vítězstvím v Kníicích, když obhájil pozici lídra z Velenova. Po třech druhých místech z úvodu seriálu, se tedy zlatých profitů dočkal i trpělivý a pracoivitý Pepík Kuchař.

Mladší žákyně Justýna Novotná (MORAVEC Team) svedla i popáté souboj se svojí týmovou parťačkou, Barborou Janovskou. Rychlejší byla Novotná a protože  finální stav tohoto klání skončil na vítězství 4:1 pro Justýnu, je „Jusťa“ dalším závodníkem, který dosáhl v celkovém hodnocení při počtu čtyř vítězství plného počtu 300 bodů. Dalším, kdo si trpělivě na vítězství počkal a nakonec se ho (po čtyřech druhých místech) po zásluze dočkal, je starší žák, Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal). Lukášovu radost ale asi trochu zastírá skutečnost, že  jeho dva největší soupeři – David Friedl (SK Jiří Team) a Ondra Matula (TUFO CZ Otrokovice) v Knínicích nestartovali. „Radost z vítězství mám, určitě by ale byla větší, kdyby zde závodili David s Ondrou a já je v přímém souboji dokázal porazit“…, zhodnotil po závodě férově a objektivně sympatický „Lukin“, který „bere“ letos na „Vrchovině“ pohár za 2. místo.

Ve startu starších žákyň došlo k rozuzlení tajenky o celkové vítězce až v posledním ze tří kol. V technických lesních pasážích „poodskočila“ při kontaktu s jinými závodníky Amálie Gottwaldová (CP Team Boskovice) své největší soupeřce a týmové kolegyni Anně Hanákové o pár metrů (do té doby jezdili spolu „kolo na kole“) a vznikl z toho minimální náskok, který se ukázal pro zbytek závodu  jako rozhodující. Po roce se dívky tedy opět utkali v přímém souboji o prestižní trofej, tentokrát se tedy raduje Amálie Gottwaldová, která tak na „Vrchovině“ jen potvrdila svoje pozoruhodné úspěchy ze závodů letošního MTB Českého poháru. Parádním číslem byl i v Knínicích závod štafet, ve kterém bylo nejrychlejší trio Short Bike Academy Opletal / MORAVEC Team v sestavě: Lukáš Raška, Barbora Janovská s finišmanem Nikolou Jarošem. A tentokrát se tedy stal králem závodu Lukáš Raška, který se může pochlubit z Knínic hned dvěmi vítězstvími!

Odpoledními starty mládežnických kategorií, mužů „mastrů“, žen a mužů ELITE Velká cena Knínic vyvrcholila. Při neúčasti Emila Hekeleho (ZEKOF Loštice), který se ze startu na poslední chvíli omluvil, byl následně závod mužů ELITE jasným sólem pro Petra Šicha. Osm 2300 m dlouhých kol odkroužil s obdivuhodnou jistotou, rovnoměrným, rychlým tempem a „de facto“ s úsměvem na rtech. Tempo  nasadil takové, že ze 13-ti borců na startu se plného počtu kol „dožilo“ jen 6… Když vezmeme v úvahu, že druhému v pořadí, Marku Hejtmánkovi (Sporton Šumperk) nadělil více jak tři minuty, je nad slunce jasné, že hlavní trofej seriálu bude ve správných rukou. Navíc Peťa Šich bude brát i soudek piva  za vítězství v bodování Grand Slam (letos sem patřili závody v Benešově, Boskovicích a Knínicích)! S připočtením celkového vítězství v MTB ČP kategorie muži EXPERT se tak rodák z Velkých Opatovic může letos těšit jednoznačně ze zatím nejúspěšnější sezóny! Start mužů ELITE byl hodně smolným pro Martina Vrbackého (Lelekovice). Ten měl závod výborně rozjetý a kroužil za Šichem, Hejtmánkem a Nesetem na 4. místě, než ho technické problémy s kolem vyřadili z boje… Martin touto smůlou přišel jak o bronzový pohár, tak i o třetí  místo v hodnocení „Grand Slam“… To naštve… Ale takový, někdy hodně krutý, sport bývá…

Podobně suverénně, jako Petr Šich si vedli i další vítězové z odpoledních startů. Standa Červený (Masters II – TÜV SÜD Rusava Bike Team) dosáhl v Knínicích na vítězný hattrick, Dušan Olejníček (GT oportunity) kraloval při neúčasti Ivo Kovaříka (DK Bike Shop Team) starším veteránům, Eliška Hanáková (CP Team Boskovice) nedala v přímém souboji šanci čerstvé silniční Mistryni ČR, Tereze Obořilové (GT Opportunity). Jasný průběh měl i závod žen. Po třetí se letos na startu objevila Tereza Nesetová (In-life cycling Team) a potřetí zvítězila! Pro stříbro si dojela zkušená Pavlína Maráčková (SK Jiří Team), ale nejpodstatnější bylo 3. místo Silvie Červené (TÜV SÜD Rusava Bike Team), kterým si tato závodnice zajistila – při neúčasti dosud vedoucí Kristýny Koscové – celkové prvenství v seriálu! I poslední otazník letošní „Vrchoviny“ byl tedy v Knínicích kolem patnácté hodiny odpolední, zodpovězen! Zbývá ještě glosovat závod juniorů/kadetů, který se stal při neúčasti již jistého vítěze, Tomáše Tlamky „Contadora“, jasnou záležitostí dvou výborných bikerů formace GT Opportunity – Filipa Holuba a Marka Leteva. Od startu udával tempo Holub, pak na krátký čas sice převzal vedení Letev, v cíli byl ale nejrychleji s převahou Holub.

Devatenáctá MTB „Vrchovina“ je tedy v cíli. Díky moc třem statečným obcím, jednomu statečnému Městysu a jednomu statečnému městu, které do toho i přes známý problém, letos „šli“! díky Vám, rajdrům, že jste jezdili  a společně si přejme , aby jubilejní, 20. „Vrchovina“ v r. 2021 proběhla opět ve „full“ version“, ve formártu na jaký jsme byli zvyklí z doby „předkovidové“…!

Zde studujte kompletní výsledkový servis, a zde omrkněte první fotogalerii pořadatelů a fotogalerii Františka Čefelína… A taky 5 fotogalerií Karla Všetuly:

Výsledek závodu štafet:

 1. Akademici 1 – Lukáš Raška, Barbora Janovská, Nikola Jaroš
 2. CP Team / DK Bike Shop Racing Team – Eliška Hanáková, Lucie Gottwaldová, Adam Štěpánek
 3. CP Team / MORAVEC Team – Anna Hanáková, Justýna Novotná, Amálie Gottwaldová

 

Celkové pořadí MTB „Vrchoviny“ 2020 – prvních pět závodníků v pořadí OPEN:

(po bodovém odečtu nejhoršího výsledku)

Odrážedla chlapci

 1. Daniel Dvořák 300 bodů, 2. Štěpán Grošek 270, 3. Lukáš Sedláček 240, 4. Matěj Hrazdíra 225, 5. Denis Bernard 205.

Odrážedla dívky

 1. Andrea Knechtová 280, 2. Veronika Kozlová 250, 3. Adéla Valášková 230,  5. Vanessa Schneiderová 225, 5. Karolína Fialová 210.

Chlapci do 6 let

 1. Martin Hruda 300, 2. Jonáš Janovský 260, 3. Josef Gaja 240, 4. Jakub Fiala 220, 5. Sebastian Maivald 205.

Dívky do 6 let

 1. Barbora Štolfová 300, 2. Tea Žáčková 265, 3. Adéla Vodicová 245, 4. Karolína Svěráková 205, 5. Ella Chlubnová 190.

Chlapci 7-8 let

 1. Martin Pozorský 290, 2. Šimon Chlubna 270, 3. Matěj Kalina 235, 4. Michal Hrazdíra 215, 5. Filip Hrazdil 186.

Dívky 7-8 let

 1. Elen Mazalová 285, 2. Eliška Štolfová 270, 3. Leona Eclerová 225, 4. Laura Koutná 195, 5. Adéla Řehůřková 188.

Chlapci 9-10 let

 1. Matyáš Orsava 265, 2. Filip Ecler 230, 3. Adam Pražan 215, 4. Adam Březina 215, 5. Matyáš Maivald 191. (Při rovnost bodů Adama Pražana a Adama Březiny rozhodl o lepším umístění Adama Pražana lepší výsledek ve finálovém závodě v Knínicích).

Dívky 9-10 let

 1. Sára Škubalová 300, 2. Lucie Gottwaldová 270, 3. Natálie Marešová 230, 4. Zita Žerníčková 225, 5. Magdaléna Bartošová 210.

Chlapci 11-12 let

 1. Josef Kuchař 280, 2. Tomáš Raška 240, 3. Jakub Orsava 230, 4. Patrik Pokorný 180, 5. Dominik Poláček 169.

Dívky 11-12 let

 1. Justýna Novotná 300, 2. Barbora Janovská 270, 3. Eliška Širůčková 230, 4. Tereza Gratzová 153, 5. Jolana Tesařová 142.

Chlapci 13-14 let

 1. David Friedl 285, 2. Lukáš Raška 270, 3. Jakub Žák 213, 4. Jakub Kočvara 205, 5. Tomáš Jelínek 185

Dívky 13-14 let

 1. Amálie Gottwaldová 290, 2.Anna Hanáková 280, 3. Barbora Tlamková 220, 4. Nikola Bradáčová 175, 5. Veronika Srnská 115.

Junioři / kadeti

 1. Tomáš Tlamka „Contador“ 275, 2. Michal Kupský 193, 3. Vít Balcárek 163, 4.. Filip Konečný 135, 5. Marek Letev 135 (Při rovnost bodů Filipa Konečného  a Marka Leteva rozhodl o lepším umístění Filipa Konečného  větší počet lepších umístění).

Juniorky / kadetky

 1. Eliška Hanáková 300, 2. Natálie Jelínková 220, 3. Patricie Srnská 140, 4. Tereza Obořilová 125, 5. Julie Malošíková 120.

Muži Masters III

 1. Ivo Kovařík 285, 2. Dušan Olejníček 215, 3. Petr Báder 193, 4. Jiří Sedláček 185, 5. Aleš Kupský 185 (Při rovnost bodů Jiřího Sedláčka   a Aleše Kupského rozhodl o lepším umístění Jiřího Sedláčka  větší počet lepších umístění).

Muži Masters II

 1. Stanislav Červený 290, 2. Michal Štolfa 205, 3. Jiří Martínek 198, 4. Jan Šindelář 115, 5. Jakub Mrkva 115 (Při rovnost bodů Jana Šindeláře   a Jakuba Mrkvy rozhodl o lepším umístění Jana Šindeláře  větší počet bodů ze závodů „Grand Slam“).

Ženy ELITE

 1. Sylvie Červená 230, 2. Tereza Nesetová 225, 3. Kristýna Koscová 205, 4. Pavlína Maráčková 130, 5. Naďa Voráčová 75.

Muži ELITE

 1. Petr Šich 290, 2. Jiří Ošťádal 230, 3. Emil Hekele 200, 4. Tomáš Vrbacký 188. 5. Pavel Vančuřík 175.

 

Pořadí „Grand Slam“ (započítány závody: Benešov, Boskovice, Knínice):
 1. Petr Šich 215 bodů
 2. Jiří Ošťádal 170
 3. Pavel Vančuřík 135
 4. Emil Hekele 125
 5. Jan Neset 115
 6. Tomáš Vrbacký 88