«

»

Cílová rovinka..!

Je to jako by včera, když jsme v sobotu 23. dubna odstartovali letošní jubilejní, patnáctou „Vrchovinu“ Valchovským „Kameňákem“… Po pěti měsících lítých bikových bitev je zde cílová rovinka této série v podobě dvou závěrečných závodů. A jakoby symbolicky přichází na závěr takřka to nejlepší… Ať už máme na mysli velenovskou trať, kde se hlavní okruh vyznačuje „brutálním“ převýšením, svojí délkou, ale také nádhernými panoramaty do boskovické brázdy. No a finální Boskovice nezůstanou určitě ničím pozadu… Pohárová trať architektů Šafáře / Odehnala / Petrů, vyznačující se těžkými výjezdy které se snoubí s náročnými technickými pasážemi, pohostila výkvět českého biku při finále MTB národního poháru 8. září 2013, bude na bikery dobře připravena i letos. 

071

Stupně vítězů kategorie dívek 7-8 let v Bořitově.

Poslední Grand Slam a zároveň finále letošní „Vrchoviny“ se bude v lecčem oproti minulým letům lišit. Především zázemí závodu se posouvá – stručně řečeno – od shora, dolů nebo chcete-li, ze severu na jih. Opouštíme sice atraktivní, ale pro bikery a jejich diváky ne zrovna optimální areál boskovického Western parku a závod odstartujeme, jak už bylo avizováno na závodech v Bukové a Bořitově premiérově v areálu boskovické brokové střelnice, která sousedí s hlavním okruhem v jeho jižních sektorech. Dále bude hned několik inovací v rámci celkového vyhodnocení: ve všech vypsaných kategoriích budeme ctít  „pódium“ nejlepších – tj. vyhlášeno a odměněno bude hned pět nejlepších bikerů a bikerek z každé kategorie! V kategorii mužů ELITE bude vyhlášen a dekorován speciální cenou celkový vítěz Grand Slamu a připraveno je ještě další sólo ocenění, které ale zatím nevyzradím… Snad pro Vaši informaci jen tolik, že v tomto případě zdaleka nebude oceněn borec nebo borka s  nejvyšším počtem dosažených vítězství… Originální trofeje (poháry) pro tři nejlepší bikery z každé kategorie v celkovém hodnocení OPEN jsou již připraveny  na přísně utajeném místě… Renomované tiskové agentury (Reuters, CNN…) na nás činí nátlak, aby k jejich představení došlo ještě před finále v Boskovicích… Uvidíme… Zatím odoláváme… Jubilejní „Vrchovina“ si zkrátka zaslouží výjimečné počiny! Určitě si dva závěrečné závody nenechte ujít!  Pojďme si tedy letos na závěr zahrát na prognostiky s pokusem odhadnout, která – jaká kategorie bude mít letos toho – kterého vítěze? Po bořitovské „race“ můžeme už dva, resp. dvě vítězky letošní „Vrchoviny! s určitostí představit: jsou jimi v kategorii dívek 9-10 let Dominika Bezdíčková (Road Cross Team Blansko) a mezi staršími žákyněmi Kristýna Kolářová (MORAVEC Team). S předstihem blahopřejeme!

Dětské kategorie
 • Odrážedla chlapci – Adam Nejezchleb  z Lažánek proměnil svých dosavadních devět startů v osm jistých vítězství a je beze sporu hlavním kandidátem na celkový triumf v této kategorii. (Klasifikováno bylo zatím 37 chlapců).
 • Odrážela dívky – zde je situace  vyrovnanější než mezi chlapci, nicméně bikový odborníci asi správně sází  na šikovnou Adélu Věrnou z Boskovic (podle agenturních zpráv čerstvá posila regionálního MORAVEC Teamu), která seriál zatím s náskokem vede. (Doposud startovalo 31 děvčat).
 • Chlapci do 6 let – nejlépe se před posledními dvěma závody v této kategorii jeví Filip Ecler z Uhřic, který má na kontě z osmi startů sedm vítězství a nepředpokládá se, že by mohl o celkové prvenství přijít… (Doposud startovalo 37 chlapců).
 • Dívky do 6 let – tato kategorie má jasnou favoritku v Lucince Gottwaldové ze Spešova. Má na svém kontě již sedm vítězství a je na nejlepší cestě i k tomu celkovému. (Doposud startovalo 29 holek).
 • Chlapci 7-8 let – Dík vyrovnaným výborným výkonům a pravidelné účasti Matouše Lipenského (Skřípov), je s největší pravděpodobností rozhodnuto i v této kategorii. (Doposud startovalo 51(!) chlapců).
 • Dívky 7-8 let – Lucinka Koudelková se už 8x letos radovala z vítězství a  má k celkovému prvenství už jen pověstný „krůček“… (Doposud startovalo 22 děvčat).
 • Chlapci 9-10 let – snad nejvyrovnanější z kategorií… O vítězství svádí souboj Matyáš Koudelka (Benešov), který vyhrál  jeden závod, dvěma vítězstvími se můžou pochlubit Filip Kulha ( TUFO Otrokovice) s boskovickým Tomášem Jelínkem (zatím vyhrál taky 2x). Filip se ale na startu „Vrchoviny“ objevil naposled v Benešově… Takže o celkové prvenství si to asi rozdají Tomáš s Matyášem a jsme zvědaví, jaké bude rozuzlení této bikové „detektivky“…  (Doposud startovalo 35 kluků).
 • Dívky 9-10 let –  Dominiku Bezdíčkovou už nikdo nepředstihne a  případě dcery veskrze cyklistických rodičů Martina a Jany Bezdíčkových dochází k naplnění pořekadla o jablku, co nepadlo daleko od stromu…. (Doposud hodnoceno 21 děvčat).
 • Chlapci 11-12 let – i zde je to v závěru seriálu stejně „zamotané“, jako v předešlé chlapecké kategorii… Vážně ve hře o celkové prvenství jsou stále čtyři(!) borečci: Roman Šindelář (Sv. Kateřina), Vít Lipenský (Skřípov), Honza Hudeček (Otrokovice) a Michal Kupský (Dolní Kounice). V napětí nás kluci udrží asi až do samého závěru! A to je dobře… (Klasifikováno bylo doposud 38 kluků).
 • Dívky 11-12 let – Anna Smutná zůstává  i po Bořitově jednou z mála závodnic, která všechny  svoje dosavadní starty (celkem osm) proměnila ve vítězství. A je to právě ona, kdo je v této kategorii hlavním kandidátem na celkové vítězství. (Celkem 19 holek je v této kategorii  doposud klasifikováno).
 • Chlapci 13-14 let – analogie s předchozí kategorií mladších žákyň: Tomáš Tlamka „Contador“ jezdí letos ve výborné formě i pohodě a výsledky na „Vrchovině“ s touto skutečností korespondují. Čerstvý Mistr ČR v MTB XCE a druhý vicemistr v MTB XCO a dvanáctý nejlepší starší žák v Evropě dozdobí svůj „trofejní opasek“ s největší pravděpodobností i celkovým vítězstvím v prestižní „Vrchovině“!
 • Dívky 13-14 let – již jistou vítězkou je  kořenecká Kristýna Kolářová, její beze sporu kvalitní soupeřky jak Aneta Fritzová (Protivanov – dosud 4 starty a 4 vítězství), tak i čerstvá silniční mistryně ČR v závodě s hromadným startem – Tereza Obořilová, (tři vítězství) jednoznačně tratí na své  úsporné účasti v rámci letošního PDV.
 • Junioři, kadeti – taky zamotaná kategorie… Lídrem je i přes nezdar v Bořitově dosud Karel Vinický (Olomučany) před Matějem Mazánkem (Žďárná), který ale v současnosti zápasí se zdravotními problémy a na závodech se z tohoto důvodu neobjevuje… Zdatným soupeřem jim ale je jejich kolega z MORAVEC Teamu, další čerstvý juniorský Mistr ČR v MTB XCE, Dominik Prudek, který šestkrát startoval a šestkrát vyhrál (kromě Anny Smutné, Lucii Veselé a Tomáše Tlamky „Contadora“ je čtvrtým, kterému se letos toto podařilo)… Za pomyslným „bukem“ číhá ještě Dalibor Hudeček (TUFO CZ Otrokovice), který se letos také už 2x radoval z vítězství… Uvidíme, jak se vše ještě vyvine ve zbylých dvou závodech… I zde z hlediska celkového pořadí je situace zajímavě vyrovnaná a tím napínavá…
 • Juniorky, kadetky – další kategorie, která je z hlediska celkového pořadí v režii agilního regionálního MORAVEC Teamu.  O celkové vítězství se „poperou“ Anna Zemánková, Monika Konečná a Jana Tesařová, přičemž cyklo-bookmakeři  dávají největší šance posledně jmenované, Janě Tesařová, která má na svém kontě letos už 5 vítězství.
 Dospělé kategorie
 • Masters III – „tuť“ jistě i nadále kráčí za prvenstvím legenda českého biku – Dušan Olejníček. který osm startů proměnil v šest vítězství, když pouze na Benešově a v Bukové okusil hořkost porážky dík „oranžovému zabijakovi z OV“ Martinu Šímovi. Ten ale na „Olejňase“ ztrácí dík ne zrovna pravidelné účasti na „Vrchovině“… Naopak, ve hře o celkové prvenství je po výborných výkonech a výsledcích v posledních „race“ ještě Jirka Štěpaník st. (MORAVEC Team).
 • Masters II – parádní kategorie letošní „Vrchoviny“, kterou koření jsou především dech beroucí souboje Martin Gottwald – David Soukup – Marek Man. A je to právě Martin Gottwald, který má díky osmi prvenstvím z jedenácti startů nejlépe nakročeno pro pohár!
 • Ženy – čtvrtou, která svoje všechny letošní starty proměnila ve vítězství, je letošní suverénka mezi ženami a vítězka pěti závodů – Lucie Veselá. Bude ale hodně záležet, objeví-li se ještě letos na startu, protože se k ní bodově mocně přibližuje vítězka z Bukové a Bořitova – Kateřina Gottwaldová (MORAVEC Team).
 • Muži ELITE – naším typem na celkového vítěze je  Roman Kubice, za předpokladu, že se „de facto“ suverén letošní „Vrchoviny“ Michal Kozel (vítěz sedmi závodů), už letos na startu – jak ohlásil (z důvodu jiných aktivit), bohužel – neobjeví..

Z předešlé rekapitulace je víc než jasné, že kromě dvou kategorií není ani po dvanácti odjetých závodech nic moc rozhodnuto… O to víc vyniká důležitost nastávajících dvou zbylých závodů ve Velenově a Boskovicích! Opravdu si je nenechte ujít!

A na závěr ještě pár informací ze „statistického soudku“ letošní „Vrchoviny“…

 • Na start se v letošní jubilejní „Vrchovině“ postavilo po dvanácti odjetých závodech v jednotlivých kategoriích celkem 522 bikerů a bikerek.
 • Meziroční nárůst oproti loňskému ročníku činí pozoruhodných cca 21%!
 • Dětí do 18 let se z celkového uváděného počtu postavilo na start 379 (tj. 72,6%).
 • Dospělých startovalo zatím 143 (tj. 27,4%).
 • Struktura poměru dívky / chlapci v dětských kategoriích: z 379 startujících jich je prozatím 238 kluků (tj. 62,8%) a 141 děvčat (37,3%).