«

»

Spravedlivé Boskovice!

Ročník s pořadovým číslem „šestnáct“  MTB Poháru Drahanské vrchoviny je již minulostí. Nedělní finále  v Boskovicích napsalo jeho letošní závěrečnou 15. kapitolu, která definitivně odtajnila zbylých sedm vítězů v celkovém hodnocení seriálu. Asi mi dáte za pravdu, že všech sedm finálních premiantů dosáhlo na metu nejvyšší zcela po zásluze a z tohoto pohledu je možno konstatovat, že závod v Doubravách byl po všech stránkách spravedlivým vrcholem! Důstojné pro finále bylo prostředí, které premiérově pro závod poskytlo zázemí nově zbudovaného Boskovického Sportparku, a když k tomu připočteme kvalitní, atraktivní tratě a dále skutečnost, že počasí se v průběhu neděle udrželo bez deště, lze bez uzardění hovořit o vydařeném závěru této prestižní regionální MTB série. Snad mi dáte za pravdu…

Pravou závodní atmosféru navodily jako vždy hned na úvod starty odrážedel. Nerozhodnuto bylo v obou kategoriích a to elektrizující atmosféru  soubojů ještě umocnilo. Vítěz závodu chlapců Šimon Bernard z Boskovic  a stříbrná mezi děvčaty, uhřická  Leonka Eclerová,  si těmito výsledky definitivně zajistili celková prvenství a první dvě ze sedmi hádanek pro finálový závod byly zodpovězeny tedy velmi záhy. I následné starty dětí do 6 let, jejichž tratě již vedly do lesoparku Doubravy a z  části na zbrusu nové single tracky, nepostrádaly náboj. Výborně zajel svoji race Tobias Žáček z Miroslavi, před jehož výkonem se musel sklonit i už jistý celkový vítěz letošní MTB „Vrchoviny“, domácí Petr Hruda! Mezi děvčaty byli diváci svědky zajímavého souboje závodnic MORAVEC Teamu Zity Žerníčkové a Adély Věrné s Veronikou Šafářovou (Nutrend Specialized Racing). Domácí závodnice v rudém dresu se vklínila mezi obě borky z MORAVCE, když nejrychlejší z této trojice byla v neděli Zita Žerníčková!

Suverénní, již jedenácté vítězství talentovaného Tomáše Rašky (Short Bike Academy Opletal) v kategorii chlapců 7-8 let předcházelo s napětím očekávanému souboji o celkové prvenství v kategorii stejně starých dívek. Justýna Novotná (MORAVEC Team) byla na domácí trati opět, jako v minulých závodech,  znatelně rychlejší, než  Žaneta Kupská  (Judo SKKP Brno) a  nedělním vítězstvím tak potvrdila zasloužené prvenství v této kategorii i v celkovém pořadí! Na letošní úžasně souboje  dvou talentovaných cyklistek budeme ještě hóóóódně, hodně dlouho vzpomínat! Třetím místem pak na sebe v tomto startu upozornila novoměstská Natálka  Marešová. Ranní blok startů byl završen prvním slavnostním ceremoniálem, kdy  kromě vítězů v závodě bylo vždy následně odměněno i pět nejlepší závodníků a závodnic v celkovém pořadí OPEN letošní MTB „Vrchoviny“. O ocenění jednotlivých kategorií se vzorně postaraly obce Protivanov (odrážedla chlapci  – starostaka Broňka Krénarová), Březová nad Svitavou (odrážedla dívky – vše erudovaně jistily (teta) Vlasta Prudilová s Jiřinkou Vyrobalovou), Boskovice (dívky do 6 let – kdo jiný řešil, než senátorka Mirka Vítková s místostarostkou Boskovic,Dášou Hamalovou), Velenov (chlapci do 6 let – osobně přítomen velký podporovatel MTB „Vrchoviny“, starosta Honza Havelka), Buková (dívky 7-8 let – i zde přítomen vrcholný zástupce obce Milan Kolísek) a Bořitov (chlapci 7-8 let -kdo jiný než? Jirka Sedláček!), když „dekoračním lídrem“ byla vedle zástupců pořádajících obcí hlavně  senátorka Mirka Vítková, milý to host v první třetině  boskovického finále!

V rámci druhého  bloku startů již závodníci startovali směrem ke klasické místní trati, která je pro bikery funkční od r. 2013 a kterou traťový ředitel Vlastík Odehnal vystavěl pro finálový závod ve třech variantách různé obtížnosti o distancích: 2000, 2200 a 2800 m. Klukům 10-11 let vládl i v Boskovicích druhý ze šikovných bratrů Raškových, Lukáš Raška (Short Bike Academy Opletal), se kterým dokázali držet krok pouze –  nikoli sourozenci – Tomáš a Vojtěch Jelínkovi. Následoval start stejně mladých dívek, a i ten byl nočekáván s velkým napětím. Hned čtyři z děvčat se ještě teoreticky mohly radovat z celkového prvenství: Anna Hudečková, Amálka GottwaldováAnna Hanáková a Nikola Bradáčová. Dramatičnost situace v celkovém pořadí potvrdil i vlastní průběh závodu. V cílovém oblouku byla o pouhou vteřinku(!) jako první Anna Hudečková (TUFO CZ Otrokovice) před Amálkou Gottwaldovou (MORAVEC Team) a bronzová Nikola Bradáčová (ACT Lerak Blansko) ztratila na čelo 7 s… Závod to byl se vším – všudy: nepostrádal nic z bikerské abecedy a jeho dramatický závěr možná u některých diváků hodně nad průměr zvýšil tepové frekvence! Vítězka z Boskovic – Anna Hudečková se mohla tedy radovat i z celkového prvenství. A i zde zaúřadovala spravedlnost:  Borka z Otrokovic vyhrála letos „Vrchovinu“ po šesté a především: podobně jako Justýna Novotná byla jasně nad své soupeřky v závěrečných závodech seriálu!

Kategoriím starších a mladších žáků pořadatelé ještě více „přiložili pod kotel“, když je postupně startovali na druhý nejdelší okruh – 2200 m a  věkem mladší žáci ho jeli dvakrát, Ti starší pak třikrát. Závod mladších žáků kvalitativně v Boskovicích „okořenili“ tři borci valašského VRV Teamu v sestavě  ZonygaWollerUrban,  kteří se  na MTB „Vrchovině“ letos už jednou objevili. A stejně jako první srpnovou sobotu v Benešově, potvrdili svoji vysokou výkonnost i poslední zářiovou neděli v Boskovicích. S tím rozdílem, že jim tentokrát uniklo vítězství. Z toho se radoval výborně jedoucí Honza Hyneček (TUFO CZ Otrokovice – letos vyhrál i Kořenec) a tři favorizovaní  Valaši se srovnali v těsném sledu až za ním. „Z poza buku“ si situaci v celkovém pořadí ohlídal v cíli sedmý Roman Šindelář (MORAVEC Team), kterému ale toto umístění stačilo s jistotou na celkové prvenství! I tento start mladších žáků patřil k ozdobám bikové neděle v Boskovicích. Startovní pole stejně mladých dívek bylo ochuzeno o letošní suverénku v této kategorii, aktuálně nachlazenou  Elišku Hanákovou a tak si pro vítězství mohla v klidu dojet její letošní tradiční soupeřka – Karolína Mikulíková (Cykloteam MXM Hulín) která finišovala s náskokem před dívkami z Drahanského Sporttýmu,  Hanou Černou a domácí Emilkou Ryšavou.

Patřičný říz měly i následné starty starších žáků a žákyň. Komunikativní Filip Konečný (BATT Nové Město), jenž měl už před startem jistotu celkového prvenství, exceloval v Boskovicích ve stejném suverénním formátu, jako v předchozích závodech a potvrdil, že titul šampiona „Vrchoviny“ je i v jeho případě ve správných rukou! Vedle bratrů Raškových s Eliškou Hanákovou je i Filip  skutečným suverénem letošní bikové série! V závodě starších žákyň si to o celkové prvenství rozdaly „na férovku“  v přímém, napínavém souboji  Kristýna Kolářová  (MORVEC Team) s Annou Smutnou (Drahanský Sporttým). V závodě jednoznačně kralovala, ale úplně jiná závodnice: po třetí se letos objevila na startu „Vrchoviny“ Sabina Sobková (VRV Team) a po třetí – vítězně! Cenné druhé místo ale připadlo po vyváženém výkonu Kristýně Kolářové a to jí vyneslo i „zlatou hroudu“ v rámci celkového pořadí! Druhý slavnostní ceremoniál režíroval další milý host a fanoušek seriálu – poslanec parlamentu ČR, pan Jaroslav Klaška a kromě místostarostky Boskovic, pí. Hamalové mu sekundovali opět zástupci pořádajících obcí: Josef a Helenka Barákovi (Valchov – odměňovali kategorii chlapců 9-10 let), Lenka Janovská a p. Lajšner (Knínice – kategorie dívek 9-10 let), Antonín Rus (Benešov – mladší žáci), Mirek Mazánek (Žďárná – mladší žákyně), Pavel Tlamka (Okrouhlá – starší žáci) a Mirek Zemánek (Kořenec – starší žákyně). V této fázi  zhlédlo závod i „hejno Supů“ v čele s šéfem firmy Superior Alešem Balabánem a s jeho prvou rukou Lukášem Vlachem (traťový ředitel ze „Svěťáků“ v Novém Městě na Moravě).. Nechyběli s nimi ani dva skvělí bikeři Honza Jobánek zvaný „Džobr“ a Michal Kozel zvaný „Kozlík“ , oba se toho času se  zotavující po zranění.  Ale hlavně „supi“ přivezli a nasadili do závodu skvělého českého bikera, reprezentanta Matěje Průdka! A to už plynule přecházíme k vrcholu Velké ceny Boskovic, kterým odpolední start mužů ELITE – a asi mi dáte za pravdu –  skutečně byl! I díky Matějovi!

Předně se letos po třetí objevil na Vrchovině Emil Hekele, skvělý český cyklokrosař, který měl boskovický závod vřazen do programu jako poslední ostrou přípravu před cyklokrosovou pohárovou premiérou ve Slaném. Slib z Velenova splnil a do Boskovic přijel i Pavel Holec, oo  Matěji Průdkovi už byla řeč, na start se po zranění postavil i Dominik Prudek (MORAVEC Team) no a na premiérové vítězství na této trati si brousil zuby Jirka Ošťdal (Enjoy Riding Team). Co vyjmenovaná bikerská  „ingredience“ to záruka té nejlepší bikerské pochutiny! A samotný závod to potvrdil. V pravdě pekelné tempo nasadil od startu Emil Hekele, jako klíšťata se ho drželi Holec s Průdkem. „Kládu“ šesti kol vydrželi nejzadtněji nakonec raprezentanti „staré gardy“: Emilu Hekelemu se dokázal relativně nejvíce přiblížit Pavel Holec, který se druhým místem v Boskovicích dokázal prosadit na pódium v elitní kategorii i v celkovém pořadí! Pavel Holec objevil MTB „Vrchovinu“ a MTB „Vrchovina“ objevila sympaťáka Pavla Holce! Dvě „H“ na „bedně“ doplnilo i třetí „H“. Bronz si z Boskovic odváží do Lesenice David Hladiš (Cyklo Team Kolárna).

Trošku ve stínu famózního boskovického souboje TITÁNŮ – mužů ELITE („až“ 4. místo vybojooval obhájce loňského prvenství Roman Kubica, 5. Matěj Průdek, 6. Jirka Ošťádal, 7. Martin Hovanec, 8. Petr Koblížek…)  zůstali neprávem souboje dalších pěti kategorií odpoledního bloku startů. Vedle ELIŤÁKŮ předvedli divákům asi nejhodnotnější podívanou junioři / kadeti. Duo v dresech TUFO CZ Otrokovice – Zdeněk Skyba – Vojta Neradil,  převýšilo ostatní jednoznačně, krok s nimi dokázal držet jen závodník MORAVEC Teamu – Petr Šich. Podle papírových předpokladů si měly pro „double“ dojet i dvě zkušené závodnice MORAVEC Teamu –Jana Tesařová s Annou Zemánkovou. V tomto případě byly ale papírové předpoklady opravdu k ničemu… Možná životní závod zajela jejich soupeřka Aneta Fritzová  (Drahanský Sporttým), která je dokázala tentokrát jenoznačně porazit a může se tak těšit ze skalpů dvou medailistek z MČR MTB XCO a XCE z letošního Brna. Především veteráni dvojkaři ještě zaujali diváky a „nekápnulo-li“ „double“ v juniorkách / kadetkách pro MORAVEC Team, dohnali to jejich Mastři dvojkaři. Martin Gottwald i v Boskovicích potvrdil  letošní dominanci a záda mu zdatně v závodě přikryl jeho týmový parťák Honza Šindelář. Až bronz přepustili snajpři MORAVEC Teamu v této kategorii přespolnímu Jardovi Machovi z Napajedel. Mastrům trojkařům vévodil podle očekávaní místní traťový architekt Vlastimil Odehnal (MORAVEC Team) a z žen byla nejrychlejší Pavla Nováková před již jistou celkovou premiantkou letošní „Vrchoviny“, sympatickou brněnskou Evou Adamovou.

S cílovým průjezdem posledního rajdra se v Boskovicích uzavřela definitivně brána 16. ročníku MTB Superior Poháru Drahanské vrchoviny 2017. Jste-li z toho smutní, tak pořadatelský a realizační  tým této letité bikové t toho má radost! Neznamená to totiž nic jiného, než že Vás naše úsilí oslovilo, že jste na závody jezdili rádi, že jste pochopili, o co nám jde: ano, hlavně o objevování talentovaných mladých cyklistů pro budoucí vrcholovou cyklistickou dráhu… Ale taky o to, aby se všichni cyklistikou a sportem obecně, hlavně bavili! A aby cyklistický sport děti a dospělé sbližoval, učil je tomu, čemu se říká  faie-play, učil je pokoře, úcty k soupeři, ať už je výkonnostně kdekoli… Zhodnotit, jak se nám to letos podařilo, je na Vás, závodnících, rodičích, cyklistických  týmů, divácích… Bez Vás by naše snaha neměla žádného smyslu a že jste letos jezdili na MTB „Vrchovinu“ v počtech nebývalých, je pro nás odměnou! A smutníte-li, že letošní „Vrchovina“ již proťala cílovou čáru, nesmutněte… Dobře víte že na každém konci je důležité to, že začíná něco nového… A věřte, že co se týče 17. ročníku MTB Superior Poháru Drahanské vrchoviny 2018, už pro Vás „kujeme opět zajímavé pikle“…. A myslím, že budte „čubrnět“! Z finálových Boskovic je zde samo – že k okouknutí výsledkový servis a už prvotřídní fotogalerie…