«

»

Boskovice: útok „Supů“..!

Na ostře sledované třetí MTB „Vrchovině“ na „grandslamové“ trati v Boskovicích se v mužské elitní kategorii prosadili na stupně vítězů hned dva borci kvalitního týmu Superior Velsbike Raiders – Filip Adel a Honza „Džobr“ Jobánek. Držet krok s nimi stačili prakticky pouze Petr Šich (MORAVEC Team) a Ondra Zelený (Eleven Blacil.E). Mezi ženami byla nejrychlejší Nikola Bajgerová (Dukla Praha), kterou známe více z cyklokrosových tratí, stříbro brala v Boskovicích – Doubravách Klára Kubínová (DK Bike Shop Racing Team) a bronzovou pozici vybojovala při svém sympatickém „come backu“ na „Drahanku“ Barbora Průdková (Multicraft MTB Team), která kdysi na „Vrchovině“ začínala  ještě co by školou povinná žákyně… Mezi tím, například, i vícemistryně Evropy v MTB sprintu (XCE)… Jmény známých bikerů se letošní Boskovice ve všech věkových kategoriích v pravdě jen hemžily a i co do účasti jsme zaznamenali závodnický rekord nejen pro letošní rok, ale v Boskovicích v rámci Poháru Drahanské vrchoviny vůbec: celkem 272 rajdrů je i zároveň účastnickým rekordem ve dvacetileté historii seriálu!

Že budou letošní Boskovice po všech stránkách výjimečné, naznačil už první dopolední start chlapců na odrážedlech, kterých se sešlo na startu rekordních 16! Bitvu o zlato na náročné trati, která vedla stále do kopce, pro sebe rozhodl o pouhou vteřinku Sebastian Zítka (Bike team Nové Město na Moravě). Obhájce vítězství z Bukové, Matěj Hrazdíra (MTB Team Bosonohy) se musel tentokrát spokojit se stříbrnou medailí. Dívenek na odrážedlech startovalo šest a nejrychlejší z nich, Karolínka Fialová z Blanska, vyhrála letos na „Vrchovině“ i do třetice! Starty dětí do 6-ti let již vedly do lesního terénu a mezi kluky se také do třetice radoval Lukáš Brabenec (MORAVEC Team). Jeho souboj s druhým v pořadí, Štěpánem Ježem (Dalečín) do posledního centimetru tratě diváky hodně vzrušil! Lukáš Brabenec je tedy vedle Karolínky Fialové dalším „stoprocentním“ v letošním seriláu  v počtu vítězství a oba mají „Drahanku“ výborně rozjetou!

Ani závody dětí mládí 7-8 let nezůstaly, co se dramatičnosti týče, za prvními starty pozadu. V závodě chlapců dokázal zdolat Šimon Grošek (Open Cycling Academy)  o tři vteřinky domácího favorita Martina Hrudu (Drahanský Sport Team) a i mezi dívkami se musela boskovická favoritka Elen Mazalová (Drahanský Sport Team) sklonit před výkonem Pavlínky Kejzlarové z Neumětel, když v cíli dělila od sebe děvčata pouhá vteřina! Byly to další dva starty, které diváky hodně bavily! Sluneční paprsky prozářily nejen první slavnostní vyhlašování vítězů, ale také úsměvy patronky seriálu , senátorky Jaromíry Vítkové, která se předávání cen nejlepším nejmenším zdatně ujala, spolu s místostarostkou města Boskovic, paní Michaelou Žejškovou. Po medailovém ceremoniálu následovaly další „pecky“ boskovické „race“… Největší favorit závodu chlapců 9-10 let, Samuel Zítka (Bike Team Nové Město na Moravě) v tréninku před závodem poškodil na svém biku přehazovačku a na start se postavil – díky bikerské solidaritě jeho kamarádů z NMnM – na vypůjčeném kole. Možná i tato skutečnost způsobila, že jsme viděli další napínavý závod: v cíli rozdělily vítězného Samuela a druhého v pořadí, Honzu Karafiáta (DK Bike Shop Racing Team) pouhé tři vteřinky a diváci si tedy opět přišli na své..! Jiný ráz měl ovšem závod dívek stejné kategorie. Po čase se na „Vrchovině“ objevila výborná Sára Škubalová (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), která opět  nedala  soupeřkám žádnou šanci a i v Boskovicích potvrdila jasným vítězstvím svoji výjimečnost! Talentovaná Sára bude beze sporu i jednou z velkých kandidátek na zisk titulu Mistryně ČR v této kategorii na blížícím se národním šampionátu v Harrachově.

Starty mladších žáků a žákyň už diváci viděli na bez mála tříkilometrovém  okruhu, se zakomponovanými náročnými technickými pasážemi, včetně legendárního „Šafářova dvorečku“. Počasí bylo stále optimální, divácká kulisa parádní, počty startujících rekordní… Rovná dvacítka chlapců – mladších žáků – změřila na náročné trati svoje síly a opět to byla pastva pro oči… O zlato si to rozdali hned tři borci: Jakub Křupala (TUFO Cyklozákladna Otrokovice), Adam Pražan (SPORTEG) a Filip Jirout (DK Bike Shop Racing Team), které v cíli nakonec rozdělilo pouhých 11 vteřinek… A byl to Kuba Křupala, který po Sáře Škubalové připojil do „tufácké“ pokladnice další zlato! V kategorii mladších žákyň byla situace na trati poněkud fádnější… Domácí favoritka, Justýna Novotná (MORAVEC Team) nenechala nikoho na pochybách, že si zlato nenechá ujít a zvítězila s téměř minutovým náskokem! I ona svým vyzrálý projevem na trati naznačila, kde by bikoví experti měli hledat favoritku v této kategorii před blížícím se vrcholem sezóny v Harrachově… Díky nejrychlejšímu staršímu žákovi Lukáši Herlanderovi se v Boskovicích – Doubravách ve zlaté barvě zviditelnil i další TOP team z Moravy – Cyklo Team Kolárna Olomouc. Lukáš vyhrál tuto prestižní kategorii stejně jistě, jako tu svoji starší žákyně, Amálie Gottwaldová (CP Team Boskovice). Druhý blok startů uzavíral opět, podobně jako v Bukové, závod tříčlenných štafet. A podobně, jako před 14-ti dny, to byl mazec! Souboj svedlo 20(!) teamů, což jasně naznačuje, že poháry zakladatele MTB „Vrchoviny“ Ing. Aloise Hložka, pro tři nejlepší štafetové týmy, jsou „sakra“ velkou motivací! A který tým byl nejrychlejší v Boskovicích? Kombinovaná sestava s názvem „EMO“: Eliška Hanáková, Marek Letev a Ondra Průcha. Pořadí tří nejlepších štafet z Boskovic, kompletní pořadí  i průběžný štafetový lídr po dvou bodovaných závodech, to obojí je uvedeno v závěru této aktuality.

Možná, že přítomní ani nestačili vstřebat adrenalin z předchozích dětských startů a už hlavní rozhodčí, Anička Tlamková, svolávala ke startu zbývající kategorie boskovického bikového dne… Rekordních 33 mužů „eliťáků“ se tentokrát postavilo na start a ani ostatních pět  odpoledne startovavších kategorií početně pozadu nezůstalo… Pojďme si to zrekapitulovat tentokrát od „nejmaldšího“… V závodě juniorek/kadetek potvrdila svoji extratřídu Eliška Hanáková (CP Team Boskovice), která, když projížděla vítězně cílem, měla za svými zády i všechny nejrychlejší závodnice elitní kategorie žen(!) Nutno ale připomenout, že „dospělačky“ jely o jeden těžký okruh víc, než „Elis“… Ale i tak – pozoruhodné..! I Elišku můžeme po Boskovicích pasovat na TOP favoritku kategorie kadetek na nadcházejícím harrachovském „mistráku“… To  společný závod juniorů/kadetů byl mnohem napínavější! Za nejdelší konec z počátku tahal výborný Adam Bernát (Dukla Praha), ale na náročné trati si síly jednoznačně  lépe rozvrhnul Filip Holub (GT Opportinity) a byl to on,  který se nakonec v cíli těšil z cenného vítězství!

Šesti ženám s přehledem vévodila Nikola Bajgerová (Dukla Praha), která v Boskovicích potvrdila, že „baiky“ umí stejně dobře, jak cyklokros… Parádním číslem a vskutku vrcholem letošních Boskovic, byl závod mužů ELITE. Především kompletní tým Superior Velsbike Riders (Filip Adel, Honza „Džobr“ Jobánek a Ondra Ježek) v něm tvrdil muziku! A souboj Filip AdelPetr Šich (MORAVEC Team) zůstane asi MTB „fajnšmekrům“ dlouho, dlouho v paměti! Boskovice byly v kategorii muži ELITE zkrátka ve znamení náletu „Supů“… A podle slov po závodě s těmito třemi TOP CZ bikery,  se letos s nimi na některé z dalších „Vrchovin“ ještě určitě setkáme!

Ani starty kategorie Masters II i Masters II rozhodně nezůstaly v posledním bloku startů  stranou pozornosti… V „mladších mužích“ oslavil zlatý návrat na tratě „Drahanky“ Pavel Holec (Nativesport) a stříbrný návrat pak Kerel „Šakal“ Videcký (MaxCursor Ostrava)!  Že v boskovických Doubravách vydoloval bronz v této kategorii Přemek Gryc (Nativesport), bylo jen dobře: po Přemyslově smůle při premiéře na Benešově, mu „placka“ z prestižních Boskovic „určo“ sluší  a je – bez diskuze – zasloužená..!   Na souboj „TITÁNŮ“ v kategorii „starších mužů“, si už letos zvykáme… Mnoho nechybělo a do souboje Ivo Kovařík (DK Bike Shop Racing Team), Dušan Olejníček (GT Opportinity) a Jiří Sedláček (SK Jiří Team), zasáhl i Martin Šíma (MaxCursor)! Bohužel ale problémy se závodní  výstrojí na závod nakonec znemožnili Martinovi start… Škoda… Martin by byl určitě ten, kdo by byl v tomto startu hodně vidět“… Snad příště… Že Ivo Kovařík zůstal v této kategorii i po Boskovicích neporažen, nemusím zdůrazňovat… Co říci závěrem? Po tom, co se prostorem startu a cíle prohnalo při závěrečných startech malé tornádo  (naštěstí způsobilo jenom  drobné hmotné škody) snad jen: kdo nezažil MTB Boskovice 2021, ten, jakoby nebyl! Zde si můžete odkontrolovat výsledky, a „zadařily“ se i dvě fotogalerie (díky Franto Čefelíne a pí. Kovářová):

Výsledky závodu štafet:
  1. EMO  (Eliška Hanáková, Marek Letev, Ondřej Průcha) 
  2. „Mlíkači“ (Matěj Štindl, Matyáš Maivald, Justýna Novotná) 
  3. CP Team (Jíří Vašíček st., Anna Hanáková, Jiří Vašíček ml.)

Komplet výsledky štafet z Boskovic i jméno průběžně vedoucího teamu najdete zde: Štafety+Boskovice+2021_výsledky

Z pohledu štafetového klání jsou nepsanými „Královnami“ závodu v Boskovicích  sestry Hanákovy (Eliška 2x zlato, Anna stříbro a bronz,  blahopřejeme!) a Justýna Novotná (zlato  a stříbro).   MTB „Vrchovina“ pokračuje čtvrtým  závodem 28. srpna na Kořenci.