«

»

Boskovice pro „Džobra“!

Excelentní biker Honza Jobánek (Superior Riders), kterého MTB  Česko zná spíše pod přezdívkou „Džobr“, byl nejrychlejším v ostře sledované kategorii mužů ELITE na sedmé „Vrchovině“, kterou první srpnovou sobotu hostily „pohárové“ tratě v Boskovicích. Po loňské třetí příčce se mu letos útok na zlato stoprocentně vydařil, když v napínavém, více jak hodinovém souboji, udolal další dva výborné bikery: Tomáše Flámu (TS Bohemia) a mladého, devatenáctiletého Filipa Holuba (Aspire Opportunity Brno). Mezi ženami brala zlato Kristýna Koscová (P2R Bike Team), která  zvítězila v Boskovicích – v desetileté historii tohoto závodu –  již po páté! 

Dopolední starty poznamenal déšť, který ale naštěstí postupně slábnul a v poslední třetině akce se na účastníky tu a tam přes oblačnou oblohu přece jen usmálo i sluníčko! Nic méně, přecházející studená fronta notně ovlivnila účast především v nejmladších kategoriích. Pouhé tři statečné děti na odrážedlech (dvě dívenky a jeden chlapec) se vydaly na trať svého závodu… Tak slabou účast už dlouho nepamatujeme… Stejně tak, jako start pouhých dvou dívenek v kategorii do 6-ti let… Stejně mladých kluků si trouflo na mokrý, 400 m dlouhý okruh,  už celkem pět   a diváci viděli díky nim první napínavou bitvu. Vítězného Matěje Hrazdíru (MTB Team Bosonohy) oddělila od druhého v pořadí, Jakuba Součka (MORAVEC Team) pouhá vteřinka a od bronzového Rýšu Pozorského (Drahanský Sport Team) vteřinky tři! Zajímavostí tohoto prvního, skutečně zajímavého startu bylo, že s chlapci startoval i úřadující Mistr ČR kategorie  3-4 roky z nedávného šampionátu ve Stupně, Sebastian Zítka (Bike Team Nové Město na Moravě), a co by nejmladší z pětice startujících, dojel na 4. místě! Závody kategorií 7-8 let (děti kroužily již na okruhu 750 m) překvapení nepřinesly. Na zlatou pozici se mezi děvčaty vrátila Thea Žáčková (OCA) a mezi chlapci na ní nadále setrval neporazitelný Martin Hruda (Drahanský Sport Team), který letos v sedmém závodě dosáhl na sedmé vítězství!

Krátce po té, co patronka MTB „Vrchoviny“, senátorka Mirka Vítková odměnila nejmladší závodníky při prvním slavnostním ceremoniálu, rozpoutaly se souboje kategorií 9-14 let již na okruhu 2.800 m dlouhém, s náročnými technickými prvky, včetně například  legendární traťové pasáže „Šafářův dvoreček“. Déšť ustával, tratě rychle osychaly, závodníci zrychlovali… Start chlapců 9-10 let suverénně ovládla další hvězdička z nedávného MČR ve Stupně – vicemistr ČR  Samuel Zítka  (Bike Team NMnM – starší brácha výše zmíněného Sebastiana Zítky), který před čtrnácti dny prohrál boj o titul Mistra jen velmi těsně: o 0,3 sekundy… Start stejné kategorie dívek ozdobila svojí účastí další úřadující čerstvá Mistryně ČRVeronika Fousková (Bike Team NmNM) a i ona jistým vítězstvím v Boskovicích přítomné diváky ubezpečila, že titul šampionky je ve správných rukou!

Souboj Fousková-Mazalová krátce po startu.Do třetice jsme viděli v Doubravách Mistrovský dres ve startu mladších žákyň. A také Sára Škubalová (TUFO CZ Otrokovice)  zvládla úlohu úřadující šampionky a přesvědčivě vyhrála! Jinak to bylo při startu mladších žáků. Parádní souboj týmových kolegů Adama Březinu a Adama Pražana (oba SPORTREG), vyzněl na cílové čáře o tři vteřinky ve prospěch Adama Pražana a po sedmi závodech letošní „Vrchoviny“ mají tito dva šikovní bikeři  – co se počtu vítězství týče – vyrovnané skóre: 3:3. Ale protože Adam Pražan nestartoval na Okrouhlé, v Ořešíně a na Benešově, vede celkově tuto prestižní kategorii zatím bezpečně Adam Březina.

Z průběžného vedení v seriálu se po Boskovicích může těšit i starší žák, Matěj Grošek (OCA). Vyhrál zde v rámci letošní „Vrchoviny“ už svůj čtvrtý závod a i on je horkým favoritem na zisk prestižního poháru pro vítěze v celkovém pořadí OPEN. Podobně lichotivou výchozí pozici před zbývajícími čtyřmi závody má i nejrychlejší starší žákyně Justýna Novotná (MORAVEC Team), která na domácí trati nedala soupeřkám šanci. Cílem projela vítězně s náskokem  více jak půl minuty a brala letos dokonce už šesté prvenství! V Boskovicích se důvodu malé plochy předávacího úseku  nejely štafety, takže krátce po dojezdu všech starších žaček do cíle „vypukl“ druhý slavnostní ceremoniál. Toho se pro změnu výborně zhostil 1. místostarosta Boskovic, pan Petr Malach a následně už nebránilo nic, aby bikový den v Doubravách vyvrcholil společným startem zbývajících šesti kategorií.

Ten  poznamenala kuriozita: krátkodobý plošný výpadek el. proudu v regionu Boskovicka způsobil, že jsme závod dokončovali bez cílového oblouku..! Jak dopadl závod mužů ELITE jsme už uvedli v úvodním odstavci této aktuality. Pravdou je, že Honza Jobánek (Superior Raiders) neměl cestu za vítězstvím snadnou: „Kluci (Tomáš Fláma a Filip Holub) nasadili po startu ostré tempo, ale podařilo se mi s nimi udržet krok. Ve druhé polovině závodu jsem se „rozjel“, začal postupně zrychlovat a to nakonec rozhodlo v můj prospěch“, popsal pod stupni vítězů stručně závod ELITY vítězný „Džobr“, který nevyloučil ani případný svůj další start ještě letos na „Vrchovině“: „Uvidím. Budu-li mí volný víkend, když se pojede závod MTB „Vrchoviny“, určitě rád znovu přijedu závodit!“ V celkovém pořadí této sledované kategorie ale nedošlo k žádné změně, protože tři nejrychlejší  borci nejezdí „Vrchovinu“ pravidelně. Takže i když vedoucí muž Adam Sekanina (Pell´s Factory Team) dojel „až“ na 7. místě navýšil svůj náskok v celkovém pořadí o další dva bodíky!

Boskovický závod si nenechali ujít rajdři kvalitního týmu Aspire Opportunity Brno v čele s jedním z jeho lídrů, Dušanem Olejníčkem (5. místo v kategorii Masters III, kterou ovládl borec PRO-T Racing Teamu, David Hrubeš). Jen v závodě juniorů/kadetů  vyrazilo „Aspiráků“ na trať celkem šest, což byla bezmála polovina z 14-ti hlavého startovního pole! A borci z této kvalitní formace si závod dobře pohlídali! Bezpečně zvítězil favorit Adam Venc a čtyři jeho týmoví parťáci se pak dokázali prosadit také do elitní desítky! V klasifikaci této kategorie udělal domácím fanouškům druhým místem určitě radost boskovický Lukáš Sedlák (Force Fojtík Willier Team).

Zajímavě se vyvíjel závod čtyř  žen. Hned po startu se na čele usadila Kristýna Koscová (P2R Bike Team) a pozici lídra udržela s převahou až do cíle. „Mám to tu rada, trať sa mi velmi páči, sedí mi…“, pochvalovala si v cíli rodačka ze Slovenska, zkušená Kristýna Koscová.   O zbývající dvě „placky“ sváděly dlouho vyrovnaný souboj zbývající tři matadorky, aby se nakonec prosadilo domácí mládí. Klára Odehnalová (Cyklo Team Kolárna) brala v cíli stříbro se ztrátou něco málo přes pět minut na vítězku. Zkrátka: v elitních kategoriích mužů a žen dominovala v Boskovicích zkušenost nad mládím. A možná Vás překvapí věkový rozdíl mezi Honzou Jobánkem a Filipem Holubem, či Mezi Kristýnou Koscovou a Klárou Odehnalovou… Schválně, mrkněte na ročníky jejich narození do výsledkových listin

Zbývá ještě doplnit vítěze kategorie Masters II, kterým se v Boskovicích s převahou stal, nám tak trochu zatím neznámý, Michal Veber (DK Bike Shop Racing Team), a neopomineme se zmínit ani o  nejrychlejší juniorce/kadetce: tou byla v Boskovicích Veronika Srnská (SPORTREG).

Nejlepší borce a borky na úplný závěr boskovického bikového dne ve Sportparku Doubravy dekorovala 2. místostarostka Boskovic, paní Michaela Žejšková, která určitě hodně ocenila výkony všech 147 závodníků, kteří  zde do bojů zasáhli. Kromě deště relativně nižší účast způsobilo z části možná i paralelně probíhající Mistrovství Evropy žáků a kadetů ve švýcarském Luganu. K naší velké radosti tam Českou republiku reprezentovala docela početná skupina rajdrů, kteří se na MTB Poháru Drahanské vrchoviny bikerskému  „řemeslu vyučili“ a jsou i v současnosti  více-méně  jeho  účastníky: jako např. Anna Hanáková (REXONIX Racing Team),  Amálie Gottwaldová (CP Team), Josef Kuchař, (ACT leraK)…

MTB „Vrchovina“ bude pokračovat v sobotu, 20. srpna Velkou cenou Kořence, takže ani tento závod, v krásném okolí místního větrného mlýna,  si nenechte ujít! Zde je z Boskovic kompletní výsledkový servis a „určo hoďte voko“ i na dvě fotogalerie Karla Všetuly (díky Karle)!